Son Eklenenler
Home / Dünya / BM'den Yunanistan'a: Zor koşullarda yaşayan göçmenler tahliye edilmeli

BM'den Yunanistan'a: Zor koşullarda yaşayan göçmenler tahliye edilmeli

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Sözcüsü Andrej Mahecic, BM Cenevre Ofisinde düzenlenen basın toplantısında, Ege adalarındaki sığınmacı ve düzensiz göçmenlerin sorunları için Yunanistan’a çağrıda bulundu.

“BMMYK, 5 Yunan adası Midilli, Sakız, Sisam, İstanköy ve İleryoz’da aşırı kalabalık ve endişe verici koşullarda kalan sığınmacı ve göçmenlerin sorunlarını çözmek için Yunanistan’a çabalarını yoğunlaştırma çağrısında bulunuyor.”

Söz konusu 5 adada şu anda 5 bin 400 kişi için tasarlanmış sığınmacı kabul merkezlerinde 36 binden fazla kişinin kaldığını belirten Mahecic, Ege adalarındaki binlerce sığınmacı ve düzensiz göçmenin ana karaya acilen tahliye edilmesini istediklerini söyledi.

“Yunanistan’da 5 bin 300’den fazla refakatsiz çocuk bulunuyor”

Mahecic, adalardaki sığınmacı ve düzensiz göçmenlerin büyük çoğunluğunun ailelerden oluştuğunu, bunların üçte birinin de 12 yaş altı çocuklar olduğunu vurguladı.

Ege adalarındaki kabul merkezlerinde aile veya akrabası olmayan yaklaşık 2 bin çocuğun risk altında bulunduğu uyarısında bulunan Mahecic, “Şu anda Yunanistan’da 5 bin 300’den fazla refakatsiz çocuk bulunuyor. Bunların dörtte birinden azı yaşlarına uygun barınaklarda kalıyor” dedi.

Mahecic, binlerce sığınmacı ve düzensiz göçmenin içinde bulunduğu koşullara son verilmesi için Yunanistan’a “kararlı eylem” çağrısında bulunduklarını kaydetti.

Check Also

ABD'de azil soruşturmasında ifade veren Vindman görevden alındı

Alexander Vindman’ın avukatı David Pressman, yaptığı açıklamada, “Vindman, doğruyu söylediği için görevinden alındı. Doğruluk, Vindman’ın …