Home / Dünya / BM’nin acı 2019 Libya raporu

BM’nin acı 2019 Libya raporu

Libya’da bulunan Birleşmiş Milletler Destek Komisyonu ve Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliğine göre, Trablus ve Zawiya şehrinde 2019 yılında düzenlenen hava saldırılarında en az 284 sivil öldürüldü, 363 kişi de yaralandı.

Hava saldırıları ve çatışmalar, Nisan ayından bu yana başkent Trablus’u, Hafter ordusu tarafından Birleşmiş Milletler (BM) destekli hükümetten almak amacıyla devam ediyor. Süren çatışmalarda binlerce kişi hayatını kaybedip yaralanırken, 120 binden fazla sivil ise yerinden edildi.

BM Libya Özel Elçisi Ghassan Salame, Cumartesi günü yaptığı açıklamada Libya’da sivillere yönelik yapılan hava saldırılarını kınadığını belirtirken, “Sivillere yönelik ayrım gözetmeyen saldırılar, yalnızca uluslararası insani hukukun ve insan hakları hukukunun ciddi bir ihlali değiller, aynı zamanda çatışmayı daha da çok arttırıyor ve Libya’daki sosyal birliği tehdit eden gelecekteki intikam eylemlerini teşvik ediyor. Bu yapılanlar kabul edilemez” dedi.

Libya’nın Trablus şehrinde son olarak Pazar günü yapılan hava saldırısında Sağlık Bakanlığı Acil Servisler Sözcüsü Osama Ali, 1 kadın sivilin hayatını kaybettiğini, 2 yabancı vatandaşın da yaralandığını belirtmişti. Kurtarma operasyonlarına devam edildiğini belirten Ali, yaralı sayısında artış olabileceğine vurgu yapmıştı.

Kaynak: AA

Check Also

ABD'de azil soruşturmasında ifade veren Vindman görevden alındı

Alexander Vindman’ın avukatı David Pressman, yaptığı açıklamada, “Vindman, doğruyu söylediği için görevinden alındı. Doğruluk, Vindman’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir