Home / Gündem / Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin'den Libya'da ateşkes çağrısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin'den Libya'da ateşkes çağrısı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov,  ortak açıklama yaptı. 

Bakan Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan-Putin görüşmesiyle ilgili “Bu görüşmede ikili ilişkilerimizin yanı sıra bölgesel konularımızı da ele almışlardır.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Erdoğan-Putin görüşmesinde İdlip’te ateşkes, Suriye, ABD-İran gerilimi, Irak ve Libya ile ilgili görüş alışverişinde bulunulduğunu belirterek, “İki lider (Erdoğan-Putin) Libya’da, 12 Ocak gece yarısı 00.00’da ateşkes sağlanması için çağrıda bulunuyor.” dedi.

Lavrov: Türkiye ve Rusya Başkanları mutabakata vardı

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov da “Türkiye ve Rusya Başkanları Basra Körfezi’nde tırmanan gerilimin barışçıl yollarla çözümünde mutabakata vardı.” ifadelerini kullandı. 

Lavrov, “Türkiye ve Rusya başkanları Libya sorununun çözümü çabalarına tüm tarafların ve komşu ülkelerin katılımının önemini vurguladı.” diye konuştu.

Erdoğan ve Putin’den ortak açıklama

“Libya’daki taraflara müzakere masasında bir araya gelme çağrısı yapıyoruz”

“ABD ve İran arasındaki gerilimin artmasından ve Irak’taki olumsuz yansımalarından derin endişe duyuyoruz. Tüm taraflara itidalli ve sağduyulu hareket etme ve diplomasiye öncelik verme çağrısında bulunuyoruz.”

“Libya’nın egemenliğine, bağımsızlığına, toprak bütünlüğüne ve ulusal birliğine olan güçlü bağlılığımızı yineliyoruz.”

“Suriye’nin egemenliği, bağımsızlığı, siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün muhafazasına olan bağlılığımızı teyit ediyoruz”

“Sükunetin, İdlib’le ilgili bütün anlaşmaların tüm unsurlarıyla hayata geçirilmesiyle sağlanması gerekliliğini vurguluyoruz.”

Ayrıntılar geliyor…

Kaynak: AA, TRT Haber

Check Also

Noterlerde normalleşmenin 1 Haziran'da başlaması planlanıyor

Türkiye Noterler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Cin, COVID-19 tedbirleri kapsamında noterliklerde uygulanan yeni çalışma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir