Son Eklenenler
Home / Gündem / Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşuyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

Aziz Milletim, değerli milletvekili arkadaşlarım, kıymetli misafirler, sevgili Gençler, sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle, hürmetle selamlıyorum. Grup toplantımızın ülkemiz ve partimiz için hayırlara vesile olmasını Rabbim’den niyaz ediyorum.

“Diğer partilerden gelen her türlü müspet katkıyı önemsiyoruz”

Meclis çalışmalarımız, sizlerin üstün gayretiyle son derece verimli bir şekilde devam ediyor. Milletimizin beklentilerine cevap verecek, Türkiye’yi daha güçlü kılacak yasama faaliyetlerini, uzlaşı temelli bir yaklaşımla yürütüyoruz. Bu süreçte diğer partilerden gelen her türlü müspet katkıyı önemsiyoruz.

“Yasama yılına, oldukça yoğun bir gündemle başladık”

Esasen, 27’nci Dönem 3’üncü Yasama Yılına, oldukça yoğun bir gündemle başladık. İlk iş olarak, Kahraman Mehmetçiklerimizin yurt dışında bulunmalarını bir yıl daha uzatan iki ayrı Asker Gönderme Tezkeresi büyük bir ittifakla kabul edildi.

Ardından kamuoyunda Yargı Reformu olarak bilinen reform paketlerinden ilkinin çalışmalarına başladık. Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, tüm siyasi partilerimizin ve milletvekili arkadaşlarımızın katkılarıyla yasalaştı. Ayrıca, ithalatçılarımızın ve ihracatçılarımızın mali yüklerini azaltacak düzenlemeler içeren Gümrük Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin görüşmeleri de tamamlandı. Bunların yanında çok sayıda uluslararası sözleşme Genel Kurulda görüşüldü.

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi’nin aldığı sözde soykırım kararını kınayan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Tezkeresi, HDP hariç, tüm partilerin ortak katılımıyla kabul edildi.

Su ürünlerinin sürdürülebilir yönetimini sağlayan, balıkçılığı ve balıkçılık kaynaklarımızı koruyan, biyoçeşitliliği muhafaza eden, kaçak avcılığın önüne geçen önemli bir düzenleme yasalaştı. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu’ndaki ödeme alanına ilişkin yetkilerin Merkez Bankasına devredilmesinin önü açıldı. Bu amaçla, meslek mensuplarının birbirleriyle ve ödeme hizmeti kullanıcılarıyla ilişkilerini düzenleyecek olan Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği kuruldu.

Dijital Hizmet Vergisi ile kanun teklifi

Yine geçtiğimiz hafta Genel Kurul’a gelen Dijital Hizmet Vergisi ile kanun teklifinin görüşmeleri devam ediyor. Teklif, bilgi teknolojisinde yaşanan gelişmelere paralel olarak dijital hizmet sunan çok uluslu şirketlerin vergilendirilebilmelerini sağlıyor. Bu teklif ayrıca, vergide adalet, vergi rekabeti, basitlik, etkinlik ve verimlilik ilkeleri çerçevesinde mükelleflerin vergi sistemine gönüllü uyumunu gözeten düzenlemeler içeriyor.

Gece geç saatlere kadar, yoğun mesai harcayarak yasama faaliyetlerinde bulunan milletvekili arkadaşlarıma şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum.

“Bütçe görüşmeleri 20 Aralık’a kadar sürecek”

Bütçenin Genel Kurul görüşmeleri 9 Aralık’ta başlayacak 20 Aralık’a kadar sürecek. Görüşmeler, tatil günleri dahil her gün saat 11’de başlayacak ve çalışmalar programın bitimine kadar devam edecek. Her bakanımız, kendi bütçesinin görüşüldüğü günlerde, ekibiyle birlikte tam mesai Meclis’te bulunacak.

“Meclis çalışmaları, bizim için hayati öneme sahiptir”

Milletvekili arkadaşlarımızın büyük gayret ve fedakarlıkla yürüttüğü Meclis çalışmaları, bizim için hayati öneme sahiptir. Yeni yönetim sistemimizde güçler ayrılığının keskinleştirilmesi, yasamanın, dolayısıyla milletvekillerimizin üzerindeki yükü artırmıştır. Artık kanun tekliflerini hazırlama ve tüm safhalarıyla takip ederek yasalaştırma sorumluluğu tamamen milletvekillerimize aittir. Her ne kadar Genel Merkezde ve Cumhurbaşkanlığında bu konuda çalışma yürüten birimlerimiz varsa da, asıl iş milletvekillerimize düşüyor.

“Milletvekillerimizin seçim bölgelerini ihmal etmemeleri gerekiyor”

Grup yönetimimizin ve Meclis idaresinin de bu konuda sizlere gereken desteği sağladığına inanıyorum. Kanun tekliflerinin en mükemmel şekilde hazırlanması ve yasalaştırılması süreçlerinde milletvekillerimizden çok daha fazla gayret bekliyoruz. Meclis aşamasındaki çalışmaları ne kadar verimli yürütürsek, yürütme tarafında o kadar etkin hareket etme imkanına kavuşuruz. Aynı şekilde milletvekillerimizin seçim bölgelerini kesinlikle ihmal etmemeleri gerekiyor.

AK Parti Grubu’ndaki her bir arkadaşımın, bu iki ağır vazifeyi bihakkın yerine getirebilecek kapasiteye, dirayete ve beceriye sahip olduğuna yürekten inanıyorum.

Az önce ifade ettiğim beklentimi tekrar ederek söylüyorum. Bundan böyle kesinlikle her milletvekilimiz kendi seçim bölgesini ihmal etmemeli. Her hafta zaten Salı, Çarşamba, Perşembe bölgesine gidecek ve bölgesinde sadece her zaman uğrak yerlerine değil, bölgesinin tüm ilçelerine, mahalle ve köylerine kadar gidip oradaki vatandaşlarımızın hal ve hatırlarını soracak, muhtarlarla görüşmeler yapacak, ondan sonra da bize ulaşması gerekenleri bize ulaştıracak. Bakan yardımcılarımıza ulaştırılması gerekenleri de bakan yardımcılarımıza ulaştırmak suretiyle bu çalışmalarımızı çok daha zinde olarak yürüteceğiz. Yani AK Parti Milletvekili olmak demek, Salı, Çarşamba, Perşembe Ankara’ya gelmek değil. Ankara’daki çalışmaları takip edip ondan sonra da bunu kendi il ve ilçeleriyle sağlıklı bir şekilde koordine etmektir.

Milletvekillerimizden Genel Başkan ve Cumhurbaşkanı olarak daima yanınızda olmaya devam edeceğim. Gayretiniz ve fedakarlığınız için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

“Trump’la oldukça verimli toplantılar yaptık”

Bilindiği gibi geçtiğimiz hafta, Sayın Trump’ın davetine icabetle, Amerika Birleşik Devletlerine bir çalışma ziyareti gerçekleştirdik. Başkan Trump’la, baş başa ve heyetlerimizin katılımıyla oldukça verimli toplantılar yaptık.

Türkiye-Amerika ilişkilerinin oldukça zor bir dönemden geçtiği, sır değil. Amacımız, bu zor dönemi her iki ülke için de en makul, kabul edilebilir ve sürdürülebilir şekilde yöneterek geride bırakmaktır.

Ayrıntılar geliyor…

Check Also

Maddysaddy

maddysaddy All Social Profiles who is maddysaddy ? maddysaddy instagram : get it maddysaddy facebook …