Home / Gündem / Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Fransa, Almanya ve İngiltere ile Dörtlü Zirve yapılacak

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Fransa, Almanya ve İngiltere ile Dörtlü Zirve yapılacak

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı devam ederken açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın açıklamalarının satır başları şöyle;

Sayın Cumhurbaşkanımızın 13 Kasım’da gerçekleştirdiği ziyaretin bizim açımızdan başarılı geçtiğini ifade etmek isteriz. Sayın Cumhurbaşkanımız tabloyu net bir şekilde ortaya koymuştur. Sayın Trump ile ikili konular etraflı bir şekilde ele alınmıştır. S-400’den F-35’e kadar açık ve samimi biçimde ele alınmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın 5 senatörle yaptığı görüşmede Türkiye’nin beklentileri, güvenlik kaygıları açık bir şekilde ifade edilmiştir. 

NATO Zirvesi

3-4 Aralık’ta NATO zirvesi gerçekleştirilecek. Sayın Cumhurbaşkanımız NATO Zirvesi’ne ciddi bir hazırlık yaparak gidecek. NATO’nun misyonu, vizyonu, 21. yüzyıldaki konumu, bundan sonraki faaliyetleri, tehdit algısı ile ilgili önemli mesajlar verecek. Bu zirvenin NATO’nun geleceğine ilişkin daha berrak, aydınlık bir tablonun çıkmasına vesile olmasını ümit ediyoruz.

Dörtlü Zirve gerçekleştirilecek

NATO Zirvesi’nin ardından Fransa, Almanya ve İngiltere liderleri ile Cumhurbaşkanı Erdoğan Dörtlü Zirve gerçekleştirecek.

“ABD ve Rusya’ya çağrımızı yineliyoruz”

Suriye Milli Ordusu unsurlarının bölgede güvenlik ve istikrar çalışmalarının devam ettiğini belirtmek istiyorum. Sahada tahrik ve tacizlerin olduğunu hep birlikte görüyoruz. 17 Ekim Anlaşması’nın muhatabı ABD ve 22 Ekim Soçi Anlaşması’nın muhatabı Rusya’ya anlaşmaların gereğini yerine getirme çağrımızı yineliyoruz.

Aslında YPG, DEAŞ’ın geri gelmesini istiyor. DEAŞ’ın sonlanmasını istemiyor, bunu kendini meşrulaştıracağı bir araç olarak kullanmak istiyor.

“Filistin halkının haklı ve meşru davasında onların yanında olacağız”

Batı Şeria’da, Kudüs’te, Gazze’de veya başka bir yerde Filistin topraklarının işgal edilmesini hiçbir şekilde kabul etmediğimizi ve Filistin halkı özgürleşene kadar, iki devletli çözüm hayata geçirilene kadar da Filistin halkının haklı ve meşru davasında onların yanında olacağımızı ifade etmek istiyorum.

(ABD’nin yasa dışı Yahudi yerleşimleri kararı) Uluslararası hukuku ve Filistinlilerin hakkını ayaklar altına alan açıklamayı reddediyoruz.

 

S-400 konusunda geri adım atmak söz konusu değil. Bu, imzası atılmış, tamamlanmış bir anlaşmadır. Mevcut NATO savunma sistemine bizde ya da bölgemizde bulunan NATO hava savunma sistemlerine bir tehdit oluşturması söz konusu değil.

Siyanür satışı

Erişimin, satışın kontrol altına alınması, ayrıca bir takip sisteminin kurulmasına dönük çalışma yapılacak.

Kaynak: TRT Haber, AA

Check Also

İçişlerinden sokağa çıkma istisnalarına ilişkin genelge

Genelgede, tüm Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni …