Dost Kara Günde Belli Olur Atasözünün Anlamı Nedir? Kısaca Açıklaması Ve Örnek Cümle…

Dost Kara Günde Belli Olur Atasözünün Anlamı Nedir?

Gerçek dostlar, insanın en zor zamanında yanında olurlar. Yüzeysel arkadaşlıklarda eğlence ön plandayken, gerçek dostluklarda her şey paylaşılır. Bu nedenle ”gerçek dost, kardeş gibidir” sözü de, günümüzde sıklıkla kullanılan sözler arasında yer alıyor. 

Hakiki dostlar, zor zamanında insanın hem destekçisi hem de yareni olur. Yeri gelir teselli eder, yeri gelir maddi manevi destek olur. Dost gibi görünen kişiler ise zor zamanında insanı yalnız bırakır. Bu nedenle dostlukların gerçek olup olmadığı, zor zamanlarda sınanır. 

Bu nedenle arkadaşlarımızı, dostlarımızı seçerken dikkatli olmalı, iyi gün dostlarını hayatımızdan çıkarmalıyız. Çünkü bu tür insanlara güvenmek, insanın er ya da geç yalnız kalmasına neden olur. 

Dost Kara Günde Belli Olur Atasözünün Cümle İçinde Kullanımı 

”Başıma gelen felaketten sonra etrafımda kimse kalmadı, gerçekten de dost kara günde belli olurmuş.”

Dost Kara Günde Belli Olur ile Eş Anlamlı Atasözleri 

1- Dost sanma mutlu zamanında dostun olanı dostun bile kara gününde yanında olanı 

 2- Sahte dostlar seninle güler, gerçek dostlar seninle ağlar. 

haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber