Home / Gündem / Dünyanın gözü Moskova buluşmasında

Dünyanın gözü Moskova buluşmasında

İdlib’e Bahar Kalkanı Harekatı, Esed rejiminin saldırganlıkları ve bölgede yaşanan göç dalgası tüm bu başlıklar enine boyuna görüşülecek.

Bölgede tansiyon düşecek mi? Ateşkes sağlanacak mı? İşte bu kritik soruların cevabı için gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görüşmesinde olacak. İki liderin tarihi görüşmesine Kremlin Sarayı ev sahipliği yapacak.

Moskova’da kozlar paylaşılacak

Ankara-Moskova hattında günlerdir telefonla yürütülen görüşmeler bu kez yüz yüze olacak. İki lider İdlib için bir araya gelecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, mevkidaşına Bahar Kalkanı Harekatı’nın amacını anlatacak. Hedefte, Türk askerini ve sivilleri hedef alan rejim güçlerinin olduğunu vurgulayacak.

Ankara’nın harekat ile amacı İdlib’de kalıcı ve sürdürülebilir bir ateşkes. İsteği Rejim askerlerinin Soçi Mutabakatı ile belirlenen alanın gerisine çekilmesi. Türkiye sınırında sayıları 2 milyona yaklaşan İdlib’den göçe zorlananlar için için bir güvenli bölge oluşturulması. Bunun için rejimin garantörü Rusya’dan, Esed’in saldırılarını durdurmasını sağlaması ve Rusya’nın aradan çekilmesi istenecek.

Erdoğan ve Putin masadan anlaşarak mı kalkacak? Tüm dünyanın gözü Moskova’daki buluşmada olacak.

Check Also

Kılıçdaroğlu, Ömer Döngeloğlu'nun ailesine taziyelerini iletti

CHP’den yapılan açıklamaya göre, Kılıçdaroğlu, COVID-19 nedeniyle yaşamını yitiren ilahiyatçı-yazar Döngeloğlu’nun ailesini telefonla aradı. Ömer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir