Edirne İlçeleri Nelerdir? Edirne’nin Kaç İlçesi Vardır, Nüfusu Kaçtır? Edirne Haritası…

  Edirne İlçeleri Nelerdir?

 1) Enez

 Edirne’nin bir ilçesidir. Tam olarak merkeze yakınlığı ile bilinen Enez ilçesi bir kasaba ilçesidir. Enez ilçesi Meriç nehrine de çok yakın bir konumdadır. Ülkemizin en batı kısmında yer alan Enez ilçesi Edirne’nin büyük ilçelerinden bir tanesidir. Yapılan nüfus sayımına göre Enez ilçesinin nüfusu 11 bini aşkın olarak belirtilmiştir. Enez ilçesinin tarihi ise antik çağa kadar uzanmaktadır. 

 2) Havsa

 Edirne’nin Kuzey tarafında yer alan bir ilçesidir. Konya yaylası üzerinde yer alan Havsa ilçesinin doğusunda bir diğer Trakya şehri olan Kırklareli yer almaktadır. Havsa az yükseltili olan bir ilçe olup bu ilçede herhangi bir dağ bulunmamaktadır. Aynı zamanda bu ilçede doğal göl de yer almıyor. Bunun yerine Havsa’ya özel olarak yapılmış bir yapay gölet yer almaktadır. Tarihi Antik Roma dönemine kadar uzanmakta olan Havsa ilçesinin toplam nüfusu ise 20 bindir. 

 3) İpsala

 Edirne’nin sınır ilçelerinden bir tanesidir. Kuzey batısında Meriç nehri bulunmaktadır. Enez ve Keşan ilçeleri ile çevrili olan İpsala’da Yunan sınır kapısı da yer almaktadır. İpsala sınır kapısı ülkenin en çok kullanılan sınır kapılarından bir tanesidir. İpsala’nın yüz ölçümü 753 kilometre kare olarak bilinmektedir. Marmara bölgesinin en batısında yer alan İpsala ilçesi Yunanistan ile sınır bir ilçedir.

 4) Keşan

 Edirne’nin en büyük ilçelerinden bir tanesi olan Keşan Ege Denizi ile çevrili olan bir ilçedir. Trakya’nın en büyük yerleşim yerlerinden bir tanesi olan Keşan ilçesi Kuzey tarafta İpsala ile çevrilidir. Keşan ilçesinin tarihi milattan önceye kadar dayanmaktadır. Keşan ilçesinin yüzölçümü de 1.187 kilometre karedir.

 5) Lalapaşa

 Lalapaşa Edirne’nin merkezine 22 kilometre uzaklıkta yer alan bir ilçedir. Kuzey tarafında yer alan Bulgaristan ile çevrili olan Lalapaşa ilçesi Trakya’nın en ünlü yerleşim merkezlerinden bir tanesi olarak bilinmektedir. 

 6) Meriç

 Edirne’nin Yunanistan ile çevrili olan bir ilçesidir. Meriç ırmağından almış olan ismi vardır. Trakya’nın yoğun nüfusa sahip olan ilçelerindendir.

 7) Süloğlu

 Kırklareli ile sınırı olan bir ilçedir. Edirne’nin Kuzeydoğusunda bulunan ilçelerinden bir tanesi olarak bilinir. 

 Edirne’nin Kaç İlçesi Vardır, Nüfusu Kaçtır?

 Edirne’nin toplam 8 ilçesi bulunmaktadır, şehrin nüfusu 411 bin’dir.

EDİRNE HARİTASI

haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber