El Elden Üstündür Atasözünün Anlamı Nedir? Kısaca Açıklaması Ve Örnek Cümle…

El Elden Üstündür Atasözünün Anlamı Nedir?

El elden üstündür atasözü genellikle bir insanın kendisini çevresindeki diğer insanlardan daha üstün görmesinin o kişiye pek de bir fayda sağlamayacağını çünkü kendisinden daha üstün yeteneklere sahip kişiler bulunabileceğini anlatmaktadır. El elden üstündür atasözü aynı zamanda her şeyin daha iyi olanı bulunur şeklinde de ifade edilmektedir. İnsanların sahip olduğu yeteneklerle ön plana çıkmaya çalıştıkları durumlarda daha yetenekli birilerinin ortaya çıkması ile bu sözün kullanıldığı görülmektedir.

Kısaca Açıklaması ve Örnek Cümle

El elden üstündür atasözü her hangi bir kişinin yeteneklerinin, bilgisinin ve becerisinin daha üstün ve kapsamlı olacak şekilde başka birinde bulunabileceğini anlatan bir söz olmaktadır. Bu atasözü bir işte ne kadar iyi ya da başarılı olunursa olunsun aynı işte daha başarılı olan kişilerin olacağını ifade etmektedir.

El elden üstündür atasözünün örnek cümle içerisinde kullanımı şu şekilde olmaktadır:

– Yemek yapma konusunda çok başarılı olabilirsin ancak daha iyi yemekler yapan birilerinin olabileceğini bilmelisin çünkü ” El elden üstündür.”

 

haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber