Son Eklenenler
Home / Dünya / Endonezya Çin'den canlı hayvan ithalatını durdurdu

Endonezya Çin'den canlı hayvan ithalatını durdurdu

Endonezya Ekonomik İşler Koordinasyon Bakanı Airlangga Hartarto, koronavirüs salgınına karşı Çin’den canlı hayvan ithalatını geçici olarak durdurma kararı aldıklarını belirtti.

Hartarto, son dönemde Çin’den canlı hayvan girişi yapılmışsa bu hayvanların da geri gönderileceğini ifade etti.

Söz konusu virüsün geçişiyle ilişkisi olmaması nedeniyle meyve ve sebze gibi tarım ürünlerinin ithalatında kısıtlama olmayacağını vurgulayan Hartarto, bu ay ortasına kadar virüsün yayılma durumunu takip edeceklerini kaydetti.

Öte yandan yerel medyada, Çin’den sebze ve meyve gibi tarım ürünlerinin kısıtlanmasının da hükümetin gündeminde olduğu bildirilmişti.

Çin’den karara tepki

İthalat ürünleri aracılığıyla virüsün bulaştığına ilişkin şimdiye kadar bir belirtinin olmadığını aktaran Çin’in Cakarta Büyükelçisi Şiao Çien, yaptığı açıklamada, Endonezya’nın bazı ürünlerde ithalatı durdurmasının, ikili ve ticari ilişkileri olumsuz etkileyebileceğini vurguladı.

Dışişleri Bakanı Retno Marsudi, pazar günü, Çin’deki koronavirüs salgını nedeniyle Çin vatandaşları için vizesiz seyahat uygulamasının geçici süreyle askıya alındığını açıklamıştı.

Ulaştırma Bakanlığı da Endonezya-Çin arasında tüm uçuşların 5 Şubat itibarıyla durdurulacağı bilgisini paylaşmıştı. 

Check Also

ABD'de azil soruşturmasında ifade veren Vindman görevden alındı

Alexander Vindman’ın avukatı David Pressman, yaptığı açıklamada, “Vindman, doğruyu söylediği için görevinden alındı. Doğruluk, Vindman’ın …