Erdoğan BM’de ne konuşma yapacak, kimlerle görüşecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’na katılmak için New York’a gidiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu’nda konuşacak.

Ziyaret sırasında Cumhurbaşkanının bazı devlet ve hükümet başkanları ile ikili temasları da söz konusu olacak. Hem yapılacak görüşmeler hem de Erdoğan’ın BM mesajları merak ediliyor.

Erdoğan’ın BM kürsüsündeki konuşmasında Afganistan önemli bir başlık olacak. Ülkelere, Taliban yönetimine geçen Afganistan konusunda ortak sorumluluk mesajı vermesi bekleniyor. Suriye’deki gibi Afganistan’dan da benzer bir göç dalgasının yaşanmaması için uluslararası toplumun sorumluluğuna vurgu yapacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ABD’de kalabalık bir heyetin de eşlik etmesi bekleniyor. Daha önce ABD’ye giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanı sıra, Savunma Bakanı Akar, Kültür ve Turizm ve Ticaret bakanlarının da New York’ta olması bekleniyor.

Programda Türkiye-ABD İş Konseyi’nin Erdoğan onuruna ABD’li iş insanlarının katılacağı bir yemek düzenlemesi, ABD’de yaşayan Türk vatandaşlarını bir araya getirmek için kurulan TASC TV’den hitapta bulunması da yer alıyor. İş dünyasından, çalışma hayatından isimlerin de eşlik edeceği ziyaret sırasında önemli bir de açılış var.

Pazartesi günü Birleşmiş Milletler’in karşısında inşa edilen Türkevi’nin açılışı yapılacak. 36 katlı 171 metre yüksekliğindeki Türkevi 20 bin metrekarelik bir alana inşa edildi. Türkevi’nde Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu ile BM Daimi Temsilciliği ve KKTC Temsilciliği bulunacak. Erdoğan’ın ülke liderleri ile görüşmelerini Türkevi’nde yapması planlanıyor.

Bu arada ziyaretle eş zamanlı olarak Göbeklitepe’deki P18 dikilitaşının replikası da BM Genel Merkezi’nin bahçesinde sergilenmeye başlayacak. Türkiye tarafından hediye edilen Dikilitaş’ın tarihin sıfır noktası olarak adlandırılan Göbeklitepe’nin tanıtımına katkı sunması bekleniyor.

haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber