Son Eklenenler
Home / Dünya / Esed rejimi İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde 6 yerleşimi daha ele geçirdi

Esed rejimi İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde 6 yerleşimi daha ele geçirdi

Beşşar Esed rejimi güçleri, Rusya ve İran destekli grupların yardımıyla Astana anlaşmalarını hiçe sayarak İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde 6 yerleşimi daha ele geçirdi.

Rejim güçleri ve destekçilerinin, İdlib’in güneydoğusunda 2 gün önce başlattığı kara operasyonunda ele geçirdiği yerleşimlerin sayısı 15’e çıktı.

Yoğun saldırıların hedefinde İdlib’in Marratinnuman ve Serakib ilçe merkezleri ile kırsalları var.

Esed rejiminin karadan ilerleme amaçlı başlattığı saldırıya, İran destekli yabancı gruplar ve başını Rus özel kuvvetlerinin çektiği “Kaplan Güçleri” adlı “5. Lejyon” da destek veriyor.

Rejim güçleri, gece geç saatlerde Marratinnuman’a bağlı Rejim kıt, Hirakı, Mıntar, Sıhal, Es Sırc ve Seyyadi yerleşimlerini ele geçirdi.

Böylece rejim güçleri, önceki gün Um Celal ile Um Tüveyne köylerini ele geçirdikten sonra dün Tel Şeyh, Furce, Breysa, Rabia, Ureybe, Şara, Ebu Habbe ve gece geç saatlerinde ele geçirdiği 6 yerleşimle toplam 15 yerleşimi kontrol altına aldı.

TSK’ya ait gözlem noktası

İdlib’in güneydoğusunda Marratinnuman ilçesinin yaklaşık 15 kilometre güneydoğusunda Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) ait bir gözlem noktası var.

Askeri muhalifler, saldırıların genişlemesi durumunda Srıman’daki gözlem noktasının çevrelenme tehlikesinin ortaya çıkacağını değerlendiriyor.

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki durum

Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib ili neredeyse iç savaşın başından bu yana muhaliflerin kalesi niteliğinde. İç göçle nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib’in merkezi, 2015’in mart ayında muhaliflerin kontrolüne geçti. İdlib, rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında geliyor.

Türkiye, Rusya ve İran 4-5 Mayıs 2017’deki Astana toplantısında, İdlib ve çevresini “Gerginliği Azaltma Bölgesi” ilan etti. Rejim güçlerinin ateşkesi sık sık ihlal etmesi üzerine Türkiye ve Rusya ek mutabakata vardı.

Rejim güçleri, destekçilerinin yardımıyla 17 Eylül 2018’de Rusya’nın Soçi kentinde imzalanan mutabakata rağmen saldırılarına devam ediyor. O tarihten bu yana rejim ve Rusya’nın saldırılarında bin 300’den fazla sivil öldü.

Saldırıların yoğun olduğu bölgelerden nispeten sakin yerler ve özellikle Türkiye sınırı yakınına göç edenlerin sayısı ise 1 milyonu aştı. Son 1 buçuk ayda 180 binden fazla sivil göç ederek yine Türkiye sınırı ve Türkiye’nin teröristlerden temizlediği Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı Harekatı bölgelerine sığındı.

Kaynak: AA

Check Also

ABD'de azil soruşturmasında ifade veren Vindman görevden alındı

Alexander Vindman’ın avukatı David Pressman, yaptığı açıklamada, “Vindman, doğruyu söylediği için görevinden alındı. Doğruluk, Vindman’ın …