Home / Dünya / Eski Paraguay Devlet Başkanı Cartes Brezilya'da hapse girebilir

Eski Paraguay Devlet Başkanı Cartes Brezilya'da hapse girebilir

Savcı Jose Augusto Vagos, gazetecilere yaptığı açıklamada, hakkında yolsuzluk soruşturması bulunan Brezilyalı Dario Messer’in talebi doğrultusunda, Cartes’in bir suç örgütüne 500 bin dolar sağladığını söyledi.

Vagos, “Araba yıkama” adıyla bilinen yolsuzluk zincirinde rüşvet veren ve kara para ticareti yapan bir grubun lideri olarak bu yılbaşında gözaltına alınan Messer’in, eski Paraguay Devlet Başkanı Cartes’e avukat masraflarını ödemek için paraya ihtiyacı olduğunu söylediğini aktardı.

Savcı Marisa Ferrari de Cartes’in suç örgütünün henüz tespit edilemeyen üyelerine para sağlamaya devam etmesinin önüne geçilebilmesi adına önleyici hapsinin istendiğini dile getirdi.

Ferrari, “Suç oluşturan davranışın tekrar edebileceğine dair güçlü şüpheler var. Horacio Cartes devlet başkanı olmasa da Paraguay’da ekonomik ve hiç de az olmayan siyasi bir gücü var. Birçok şirketi var, ülkenin en zengin iş adamlarından ve senatör.” ifadesini kullandı.

“Paraguay’da kimse dokunulmaz değil”

Paraguay Devlet Başkanı Mario Abdo Benitez de gazetecilere yaptığı açıklamada, “Paraguay’da kimse dokunulmaz değil. Herkes hesap verebilir olmalı.” ifadesini kullandı.

Diğer yandan, Cartes’in Avukatı Carlos Palacios, müvekkilinin hala Paraguay’da olduğunu ve Dario Messer’le ticari bağı bulunmadığından içinin rahat olduğunu dile getirdi.

Brezilyalı yetkililerin daha önce Uluslararası Polis Teşkilatından (Interpol) Cartes’in kırmızı bültenle aranmasını istediği ancak Interpol’ün bu talebe yanıt vermediği öğrenildi.

Brezilya polisi, Cartes’in de aralarında olduğu yurt dışındaki 20 şüpheliyi arıyor.

Kaynak: AA

Check Also

ABD'de azil soruşturmasında ifade veren Vindman görevden alındı

Alexander Vindman’ın avukatı David Pressman, yaptığı açıklamada, “Vindman, doğruyu söylediği için görevinden alındı. Doğruluk, Vindman’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir