Gülü Seven Dikenine Katlanır Atasözünün Anlamı Nedir? Kısaca Açıklaması Ve Örnek Cümle…

Gülü Seven Dikenine Katlanır Atasözünün Anlamı Nedir?

Gül ve bülbül, hem divan edebiyatında hem de atasözlerinde sembol olarak kullanılmıştır. Bülbül, aşığı simgelerken gül de sevileni (maşuk) temsil eder. Diken ise sevgilinin kusurları ve aşığa çektirdiği cefalardır.

Gülü seven dikenine katlanır iki farklı anlama gelir. Bu sözün ilk anlamı, seven kişinin sevdiği insanın tüm kusurlarını görmezden gelmesi gerektiğidir. Çünkü hatasız insan yoktur. Bir insanı ancak yaptığı hatalarla birlikte kabul edip benimsersek onu tam anlamıyla sevebiliriz.

Bu söz aynı zamanda insanın bir işe başlamadan önce tüm sonuçları göz önünde bulundurması gerektiği anlamına gelir. Her işin riskli ve tehlikeli tarafları vardır. Bunlar göz ardı edilir ve yok sayılırsa kişi yeteri kadar temkinli davranmaz. Temkinli davranmamak ise sonrasında hayal kırıklığına neden olabilir.

Her insan gönül verdiği kişiye eksiklikleriyle ve hatalarıyla kabul etmelidir. Gülü seven dikenine katlanır sözü ile herkesin kusurlu ve eksik tarafları olduğu vurgulanır.

Gülü Seven Dikenine Katlanır Atasözünün Cümle İçinde Kullanımı

”Gülü seven dikenine katlanır fakat fazla naz da aşık usandırır.”

Gülü Seven Dikenine Katlanır ile Eş Anlamlı Atasözleri

1- Başa Gelen Çekilir.
2- Hatasız Kul Olmaz.

 

haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber