Home / Dünya / İngiliz hükümeti, Lordlar Kamarasını Londra dışına taşıyacak iddiası

İngiliz hükümeti, Lordlar Kamarasını Londra dışına taşıyacak iddiası

Sunday Times gazetesinin hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Başbakan Boris Johnson’ın talimatıyla hazırlanan planla Lordlar Kamarası binası kalıcı olarak York kentine taşınacak.

Hükümetin bir diğer planı da Avam Kamarasını ülke turuna çıkarmak 

Londra’ya trenle 3 saat mesafedeki kentte kamuya ait bir arsa, Lordların yeni binası için tespit edilirken, mimari proje için de yarışma açılacak. Lordların yeni binası için Birmingham kenti de adaylar arasında geçiyor.

Lordlar Kamarasının mekanıyla ilgili son kararın bahar aylarında başlatılacak anayasal gözden geçirme kapsamında verilmesi bekleniyor.

Habere göre, hükümetin bir diğer planı da Avam Kamarasını ülke turuna çıkarmak ve zaman zaman farklı kentlerde oturum yapılmasını sağlamak.

Başbakan Johnson’ın parlamentoyu Londra dışına çıkarmadaki amacının, kamu ve özel sektörün aktörlerine, ülkenin diğer bölgelerine yatırım yapmaları için örnek teşkil etmek olduğu ifade ediliyor. Johnson’ın bir amacının da halka “demokrasinin işleyişini ilk elden” hissettirmek olduğu belirtiliyor.

Tarihi parlamento binası restore edilecek

İngiliz parlamentosunun tarihi binası Westminster Sarayı’nın 2025 yılında restorasyona girmesi öngörülüyor. Yaklaşık 4 milyar sterline (yaklaşık 30 milyar TL) mal olacak ve 6 yıl sürecek restorasyon çalışması sırasında, Lordlar Kamarasının yakındaki Queen Elizabeth 2 Konferans Merkezi’ne taşınması planlanıyordu.

Bazı bölümleri 14. yüzyıldan kalan İngiliz parlamento binasının elektrik ve su tesisatındaki yıpranma ve arızalar nedeniyle yangın tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtiliyor.

İngiliz parlamento binasında yoğun kullanılan asbest de milletvekillerini rahatsız eden konular arasında.

2 kamaralı sistemle yönetilen İngiltere’de Avam Kamarası seçimle göreve gelirken, Lordlar kuşaktan kuşağa veya atanarak belirleniyor. 800’den fazla üyesi olan Lordlar Kamarasında 90 kalıtsal üyenin yanı sıra İngiltere kilisesinin 26 başpiskoposu da yer alıyor.

Ömür boyu görev yapan Lordların geri kalanı ise hükümet veya Lordlar Kamarası Tayin Komisyonunun önerisi ile Kraliçe tarafından atanıyor.

Seçimle belirlenen Avam Kamarası ülkenin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma (Brexit) sürecinde tartışmaların odağına oturmuştu. Hükümetin Brexit anlaşmalarını defalarca reddeden parlamenterler, ülkedeki Brexit taraftarları tarafından “halktan kopma” ve “seçmene ihanet”le suçlanmıştı.

Kaynak: AA

Check Also

ABD'de azil soruşturmasında ifade veren Vindman görevden alındı

Alexander Vindman’ın avukatı David Pressman, yaptığı açıklamada, “Vindman, doğruyu söylediği için görevinden alındı. Doğruluk, Vindman’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir