Son Eklenenler
Home / Dünya / Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih: Dış müdahaleye karşıyız

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih: Dış müdahaleye karşıyız

Irak Cumhurbaşkanlığı resmi sitesinden yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Japonya’nın Bağdat Büyükelçisi Naofumi Hashimoto’yu başkent Bağdat’taki Selam Sarayı’nda kabul etti.

İki ülke arasında dayanışma ve iş birliğinin güçlendirilmesinin önemine değinilen görüşmede, Irak’ın yeniden imarı konusunda Japonya’nın tecrübelerinden yararlanılabileceği belirtildi.

Irak Cumhurbaşkanı Salih görüşmede, ülkesinde yaşanan son gelişmelere de değindi.

Halkın iradesine saygı duyularak reformların gerçekleştirilmesi gerektiğini vurgulayan Salih, “Ülkenin işlerine yönelik her türlü dış müdahaleye de karşıyız” dedi.

Yaklaşık 1 aydır hükümet krizinin yaşandığı Irak’ta Cumhurbaşkanı Salih, 26 Aralık’ta İran’a yakın Bina Koalisyonunun adayı Esad İdani’yi hükümeti kurmakla görevlendirmeyeceğini, baskılar devam ederse istifaya hazır olduğunu bildirmişti.

Bu açıklamanın ardından Salih, Bağdat’ı terk edip memleketi Süleymaniye kentine gitmiş ve dün akşam da başkente geri dönmüştü. Sergilediği tutum dolayısıyla göstericilerin de desteğini alan Salih’in resimleri, gösteri meydanlarına asılmıştı.

Irak’ta 1 Ekim’den bu yana devam eden hükümet karşıtı gösteriler nedeniyle Başbakan Adil Abdulmehdi, 29 Kasım’da görevinden istifa etmişti. 

Kaynak: AA

Check Also

ABD'de azil soruşturmasında ifade veren Vindman görevden alındı

Alexander Vindman’ın avukatı David Pressman, yaptığı açıklamada, “Vindman, doğruyu söylediği için görevinden alındı. Doğruluk, Vindman’ın …