Son Eklenenler
Home / Dünya / Irak'ın Zikar vilayetinde göstericiler parti binalarını yaktı

Irak'ın Zikar vilayetinde göstericiler parti binalarını yaktı

Zikar vilayetinde adını vermek istemeyen bir güvenlik görevlisinin verdiği bilgiye göre, vilayet merkezi Nasıriye’ye gelen onlarca gösterici birçok parti bürosunu yaktı.

Eski Başbakan Nuri Maliki’nin Dava Partisi, Hadi el-Amiri’nin liderliğini yürüttüğü Bedir Tugayları Örgütü Merkezi, Asaib Ehli’l-Hak Hareketi Merkezi, İçişleri Bakanlığı’na bağlı Özel Görevler Grubu Merkezi ve Vilayet Meclisi Güvenlik Komitesi Başkanı Cebbar Musevi’nin ofisi de ateşe verilen siyasi merkezler arasında yer alıyor.

Söz konusu yerler, protestoların ilk başladığı ekim başında da göstericiler tarafından yakılmıştı.

Aktivistin suikast sonucu hayatını kaybetmesi tepkilere neden oldu

Siyasi parti merkezlerinin ateşe verilme nedeninin ise dün aktivistlerden Muhammed el-İsami’nin suikast sonucu öldürülmesi olduğu belirtildi.

Nasıriye’de düzenlenen gösteriler sırasında dün aktivist İsami, hareket halindeki sivil bir araçtan susturucu silahla açılan ateş sonucu hayatını kaybetmişti. Aynı gün benzeri bir olayda iki ayrı aktivist de silahlı saldırıya uğramıştı.

Protestoların başladığı ekim ayından bu yana özellikle son iki haftadır protestoculara karşı düzenlenen suikastlerde dikkat çeken artışlar yaşandığı gözleniyor.

Irak’ta gösteriler 6 aydır sürüyor

Irak’ta da işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto gösterileri 6 aydır sürüyor.

Aylarca süren gösteriler Başbakan Adil Abdülmehdi’yi istifaya götürdü.

Olaylarda şimdiye kadar yaklaşık 450 gösterici hayatını kaybetti, 19 binden fazla kişi yaralandı.

Irak Yüksek Bağımsız İnsan Hakları Komiserliği, gösterilerin başlangıcından itibaren 48 kişinin kaybolduğunu ya da kaçırıldığını açıkladı.

Kaynak: AA, TRT Haber

Check Also

ABD'de azil soruşturmasında ifade veren Vindman görevden alındı

Alexander Vindman’ın avukatı David Pressman, yaptığı açıklamada, “Vindman, doğruyu söylediği için görevinden alındı. Doğruluk, Vindman’ın …