Home / Dünya / İsrail güçleri 28 Filistinliyi yaraladı

İsrail güçleri 28 Filistinliyi yaraladı

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail askerlerinin, Gazze Şeridi’nin doğu sınırında düzenlenen “Büyük Dönüş Yürüyüşü” gösterilerine müdahale ettiği belirtildi.

İsrail askerlerinin 4’ü gerçek mermiyle olmak üzere 27 Filistinliyi yaraladığı kaydedilen açıklamada, yaralıların sağlık durumuna ilişkin ise bilgi verilmedi.

Fotoğraf: AA

[Fotoğraf: AA]

Büyük Dönüş Yürüyüşü ve Ablukayı Kırma Yüksel Ulusal Komitesi, 15 Kasım’da yaptığı açıklamada, her hafta cuma günü sınırda düzenlenen barışçıl gösterilerin güvenlik nedeniyle ertelendiğini duyurmuştu. Komite, İsrail’in 12 Kasım’da Gazze’ye düzenlediği saldırılar sonrası bu kararı almıştı.

Fotoğraf: AA

[Fotoğraf: AA]

Batı Şeria’da da bir gösterici gerçek mermiyle yaralandı

Batı Şeria’nın kuzeyindeki El Halil kentine bağlı Beyt Ummar beldesinde düzenlenen gösteriye, İsrail askerleri plastik mermi, göz yaşartıcı gaz ve ses bombalarının yanı sıra gerçek mermilerle müdahale etti.

İsrail askerleri 22 yaşındaki Nur Muhammed’i gerçek mermiyle ağır şekilde yaralarken, çok sayıda Filistinli de askerlerin attığı gaz bombalarından etkilendi.

Fotoğraf: AA

[Fotoğraf: AA]

Filistinli göstericiler ise askerlere taş atarak karşılık verdi.

Filistin’de 2000 yılında patlak veren Aksa İntifadası’nın (2. İntifada) ardından İsrail yönetimi, 2002’de “güvenlik” gerekçesiyle Batı Şeria ile İsrail arasına Ayrım Duvarı inşasına başlamıştı. Ayrım Duvarı nedeniyle Batı Şeria’daki 3 milyona yakın Filistinli, işgal altındaki Doğu Kudüs ve İsrail’e geçemiyor.

Fotoğraf: AA

[Fotoğraf: AA]

Ayrım Duvarı ve yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri inşasına karşı her hafta cuma günü düzenlenen gösterilere İsrail askerleri gerçek ve plastik merminin yanı sıra göz yaşartıcı gaz ve bazen tazyikli atık suyla müdahale ediyor.

Fotoğraf: AA

[Fotoğraf: AA]

Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerinde yaklaşık 18 bin 500 Filistinli yaralandı

Filistinliler, Gazze Şeridi’nin doğusundaki İsrail sınırında 30 Mart 2018’den bu yana her cuma günü “Büyük Dönüş Yürüyüşü” adı altında işgal karşıtı eylemler düzenliyor.

Fotoğraf: AA

[Fotoğraf: AA]

İsrail askerleri ise “sürgün edildikleri topraklarına dönmeyi ve 2006’dan beri Gazze’ye uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılmasını” talep eden sivil halkın üzerine ateş açıyor.

Gazze’deki El-Mizan İnsan Hakları Merkezinin açıklamasına göre, “Büyük Dönüş Yürüyüşü” gösterilerinin başladığı günden bu yana İsrail askerlerinin müdahalesi sonucu 320’den fazla Filistinli şehit edildi, yaklaşık 18 bin 500 Filistinli yaralandı.

Fotoğraf: AA

[Fotoğraf: AA]

Kaynak: AA

Check Also

ABD'de azil soruşturmasında ifade veren Vindman görevden alındı

Alexander Vindman’ın avukatı David Pressman, yaptığı açıklamada, “Vindman, doğruyu söylediği için görevinden alındı. Doğruluk, Vindman’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir