İşten Artmaz Dişten Artar Atasözünün Anlamı Nedir? Kısaca Açıklaması Ve Örnek Cümle…

 İşten Artmaz Dişten Artar Atasözünün Anlamı Nedir? 

 İşten artmaz dişten artar atasözü ile para biriktirmek isteyen kişinin gereksiz ve lüks masraflardan kaçınması gerektiği vurgulanır. Atasözündeki iş kelimesi, temel ve gerekli ihtiyaçlar anlamına gelir. Bir insanın hayatını idame ettirmesi için gerekli olan şeylere para harcaması zaruridir. Ancak, şart olmadığı halde satın alınan şeyler, hem müsrifliğe hem de biriktirilen paraların kısa sürede bitmesine neden olur.

 Birikim yapmak isteyenler nelerden kısıp nelere para harcaması gerektiğini bilmeli ve ona göre hareket etmelidir. Atasözündeki ”dişten artar” ifadesi ile zorunlu olmayan, lüks harcamalar kastedilir. Bu harcamalarından feragat etmeyen kişiler istedikleri kadar birikim yapamaz ve maddi açıdan rahatlayamaz.

 İşten Artmaz Dişten Artar Atasözünün Anlamı Nedir?

 ”Elimdeki her şeyi yitirince ”işten artmaz dişten artar” sözünün ne kadar doğu olduğunu bir kez daha anladım.”

 İşten Artmaz Dişten Artar ile Eş Anlamlı Atasözleri

 1- Sakla samanı gelir zamanı.

 2- Hazıra dağ dayanmaz.

 3- Ak akçe kara gün içindir.

 4- Kışın yiyen yazın aç kalır.

 5- Aza kanaat etmeyen çoğu hiç bulamaz.

 

haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber