Son Eklenenler
Home / Dünya / İtalya Süper Kupası Finali'nin Suudi Arabistan'da oynanması eleştiri topladı

İtalya Süper Kupası Finali'nin Suudi Arabistan'da oynanması eleştiri topladı

İtalya Süper Kupası Finali’nin, Cemal Kaşıkçı cinayetiyle suçlanan ve etkinliğe son 2 sezondur ev sahipliği yapan Suudi Arabistan’da oynanması, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ülkede tartışma konusu oldu.

Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz’in geçen hafta Roma’da yaptığı “Bu maç, Suudi Arabistan’a hediye gibi” çıkışının ardından İtalya’da, “Suudi Arabistan’ın insan hakları ihlallerini sporla temizlemeye çalıştığı” yönündeki sert eleştiriler dillendirilmeye başlandı.

İtalyan devlet kanalı RAI1’de maçtan önce yapılan “Süper Kupa’nın ötesinde” başlıklı özel yayında, Suudi Arabistan, bilgiye erişim özgürlüğüne getirdiği kısıtlamalar, Kaşıkçı meselesini aydınlatmaması, kadın hakları savunucularına yönelik tutumu ve Yemen savaşındaki rolü dolayısıyla eleştirildi.

Yayında, Suudi Arabistan yönetiminin, prestijli spor müsabakalarıyla kendisini aklamaya çalıştığı değerlendirmeleri yapıldı.

 “En azından 3. maç Suudi Arabistan’da oynanmasın”

RAI’de çalışan gazetecilerin sendikası USIGRAI’nin Genel Sekreteri Vittorio Di Trapani, yaptığı açıklamada, “Serie A Lig Birliği, Suudi Arabistan ile yaptığı anlaşma çerçevesinde 5 yılda 3 final maçı için toplam 21 milyon avro kasasına koyacak” dedi.

Di Trapani, USIGRAI olarak Kaşıkçı hadisesinin ardından hem geçen yıl ve hem de bu sezon finallerinin Suudi Arabistan’da oynanmaması için Serie A Lig Birliği’ne talepte bulunduklarının altını çizdi.

Seria A Lig Birliği’nin, final maçını Riyad’da oynamak yerine erteleyebileceğini vurgulayan Di Trapani, “Ama her şekilde bu organizasyonu bu sene de orada oynamayı tercih etti. Bu noktada artık üçüncü maçı, gelecek yıl orada oynatmamasını talep ediyoruz. Sözleşmede de bu imkan var çünkü 5 senede 3 maç diyor. 2 maç ilk 2 sene de zaten oynandı.

Tabii hiçbir şekilde Suudi Arabistan ile bu sözleşmenin yenilenmesini istemiyoruz.” diye konuştu.

“Suudi yönetimi, sporu imajını temizlemek için kullanıyor”

Di Trapani, Suudi yönetiminin sporu bir pazarlama aracı gibi kullandığına işaret ederek, şunları kaydetti:

“Suudi Arabistan gibi bir rejim, spor üzerinden dışarıdaki imajını temizlemek için bir pazarlama operasyonu yürütüyor. Onlar sporu büyük bir çamaşır makinesi gibi kendi imajlarını temizlemeye dönük kullanıyorlar. Bunu, Kaşıkçı hadisesindeki gerçeği örtbas etmek için yapıyorlar. Yemen’deki sivil ölümleri gizlemek, hapishanedeki kadın hakları savunucularının maruz kaldığı tacizi, işkenceyi, hapishanedeki gazetecileri ve diğerlerini unutturmak için yapıyorlar.Onlar sporu kullanıyor çünkü çok popüler bir şey.”

Hatice Cengiz tepki göstermişti

Roma’da geçen hafta davet üzerine temaslarda bulunan Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz de Juventus ile Lazio’nun, İtalya Süper Kupası Finali’ni Riyad’da oynamasını eleştirerek, “Suudi Arabistan gibi çok büyük bir cinayetin halen hiçbir açıdan sorumluluğunu üzerine almamış bir yönetime karşı verilmiş hediye gibi geldi bu maç.Gerçekten bu hareket kalp kırıcı” açıklamasında bulunmuştu.

Maç başına 7 milyon euroluk anlaşma

İtalya Serie A Lig Birliği ile Suudi Arabistan’ın spordan sorumlu devlet kurumu olan Genel Spor Kurumu (GSA), Haziran 2018’de İsviçre’nin Zürih kentinde 2018’den itibaren 5 yılda 3 İtalya Süper Kupası Finali’nin Suudi Arabistan’da oynanması için anlaşmaya varmıştı.

Anlaşmanın maliyeti konusunda detay paylaşılmazken İtalya basını, İtalyan futbol yönetiminin maç başına 7 milyon eurodan, 3 maç için 21 milyon euro ücret alacağını yazmıştı.

Kaynak: AA

Check Also

ABD'de azil soruşturmasında ifade veren Vindman görevden alındı

Alexander Vindman’ın avukatı David Pressman, yaptığı açıklamada, “Vindman, doğruyu söylediği için görevinden alındı. Doğruluk, Vindman’ın …