Son Eklenenler
Home / Kültür Sanat / KKTC Başbakan Yardımcısı Özersay: Türkiye iyi ve kötü günümüzde yanımızda olan tek devlettir

KKTC Başbakan Yardımcısı Özersay: Türkiye iyi ve kötü günümüzde yanımızda olan tek devlettir

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) 36. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla İstanbul’da verilen resepsiyona katıldı.

“Türkiye iyi ve kötü günde KKTC’nin yanında olan tek devlettir”

Özersay, burada yaptığı konuşmada Türkiye ve KKTC arasındaki güçlü bağlara dikkati çekti.

Türkiye’nin bağımsızlık mücadelesinde hiçbir zaman Kıbrıslı Türkleri yalnız bırakmadığını belirten Özersay, şunları söyledi: 

“KKTC Kıbrıs Türk halkının Kıbrıs’ta verdiği bir varoluş mücadelesinin en önemli dönüm noktasıdır. Bunun kıymetini bilmek zorundayız. Bugün dünyanın birçok yerinde var olma mücadelesi veren topluluklar var ama devlet olmak bir ayrıcalıktır. ” 

KKTC’nin Atatürk ilkelerini esas alarak kurulduğunu ve bu ilkeleri korumak için mücadele verdiğini ifade eden Özersay, şöyle konuştu: 

“Bu ilkelerden asla taviz vermeyeceğiz ve bu devleti bu şekilde yaşatmaya devam edeceğiz. Kıbrıs’taki var olma mücadesinde KKTC’nin iyi ve kötü günde, acısında ve sevincinde tek bir devlet olmuştur. O da Türkiye’dir ve Türk halkıdır, Anadolu insanıdır. Her koşulda yanımızda olan Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türk halkının haklı her mücadelesinde, uluslararası her alanda yanında olacağımızı bütün samimiyetimle bir kez daha vurgulamak istiyorum.”

KKTC’nin 36. kuruluş yıl dönümünü İstanbul’da kutlamaktan büyük mutluluk ve gurur duyduğunu da dile getiren Özersey, “Değerlerimizi ilelebet yaşatabilmek için kendimize güvenmemiz ve çok çalışmamız gerekir. Bunlardan daha da önemlisi KKTC’ye sahip çıkacağız” dedi.  

Vali Yerlikaya: 29 Ekim neyse 15 Kasım aynıdır

Programa katılan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da Türkiye’nin KKTC’ye ulusal ve uluslararası sorunlarında her zaman destek verdiğini ve vermeye devam edeceğini söyledi.

“Türkiye Cumhuriyeti için 29 Ekim neyse KKTC için de 15 Kasım aynıdır. Bugün bayramdır. Cumhuriyet Bayramımız ve Bayramınız kutlu olsun” diyen Yerlikaya Kıbrıs Türk halkının çok zor şartlar altında büyük bir mücadele vererek bugünlere ulaştığına işaret etti.

Yerlikaya, şu ifadeleri kullandı: 

“Kıbrıs halkı Türkiye ile beraber ve öz değerlerine sahip çıkarak bunu başardı. Bugüne kadar Kıbrıs Türk halkının varlığı ve refahına katkı sunan herkesi alkışlıyoruz. İnanıyoruz ki Kıbrıs Türk halkı 1974 öncesindeki acı günlere asla dönmeyecektir. Türkiye Kıbrıs’ta ve Doğu Akdeniz’de barış, özgürlük ve istikrarın teminatı olmaya devam edecektir. Türkiye’nin garantör ülke sıfatıyla daima Kıbrıs halkının yanında olacaktır.”

Kıbrıs Barış Harekatı’nın uluslararası antlaşmalardan doğan haklarla yapıldığını belirten Yerlikaya, harekatın Türk milleti için teminat olduğunu söyledi.

Türkiye’nin adada kalıcı bir barıştan yana olduğunu da dile getiren Yerlikaya, “Türkiye adil ve kalıcı bir çözümden yana. Kıbrıs meselesinin çözüme kavuşturulması adadaki her iki tarafa da katkı sağlayacak. Bölgeye de istikrar açısından refah sağlayacak. Türkiye her zaman olduğu gibi kardeş ülke KKTC’ye ve adadaki Türklerle dayanışma halinde olmaya devam edecek” dedi.

Resepsiyona çok sayıda gazi, diplomatik misyon temsilcisi ve askeri yetkili katıldı.

Kaynak: AA 

Check Also

Kronik hastalığı olan yaklaşık 9 bin kişiye nakdi yardım

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Kronik hastalık yardım programımız kapsamında tüberküloz …