Kovid-19 sperm ve yumurtayı azaltıyor!

Kovid-19 sperm ve yumurtayı azaltıyor!

Kovid-19 geçiren birçok kişide 6 ay ile 1 yıl arasında farklı sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor. Kısa dönemli sağlık sorunları olarak koku kaybı, tat kaybı, halsizlik ve baş ağrısı görülüyor. Son 6 aylık dönemde Kovid-19 geçirip üreme sağlığı konusunda sorun yaşayanların tetkik bulgularını inceleyen uzmanlar, endişe verici sonuçlara ulaştı.

Milliyet’ten Mert İnan’ın haberinde yer verdiği detaylara göre, yapılan araştırmalarda, Kovid-19 geçiren erkeklerin çoğunda sperm, kadınlarda ise yumurta sayısında azalma olduğu ve embriyo kalitesinin düştüğü anlaşıldı.

‘MİKROBİYOTAYI BOZUYOR’

Üreme Tıbbi ve Cerrahisi Derneği başkanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu, Kovid-19’un üreme sağlığı üzerindeki etkilerini masaya yatırdıklarını belirtirken, “Enfeksiyon kan hücrelerinin fonksiyonundan, spermlere kadar olumsuz etkilere neden oluyor. Kovid-19 enfeksiyonu meydana getirdiği zararlı kimyasallarla hem mikrobiyotayı bozuyor, hem de bu zararlı hücrelerin sayısını artırıyor. Kovid-19 özellikle stresi arttırıyor. Virüs, mitokondriyoları da bozarak bir iltihap meydana getiriyor. Hastalık ayrıca trombosit dediğimiz kan hücrelerinin fonksiyonunu da bozup pıhtılaşma eğilimini arttırabiliyor” dedi.

ÜREME SAĞLIĞINDA HASAR YARATIYOR’

Koronavirüsün hem kadınlarda hem de erkeklerde iltihabi reaksiyon ile sitokin fırtınasına yol açmasının üreme sağlığı açısından ciddi hasarlar yarattığını belirten Prof. Dr. Recai Pabuçcu şunları söyledi: “Sitokin fırtınası da meydana getirdiği iltihapla mitokondrileri bozup hem yumurtanın olgunlaşmasına olumsuz katkıda bulunuyor, hem de sperm yapımına ve sperm hücrelerini olumsuz etkileyerek üreme potansiyeline çok zararlı etkileri oluşturuyor.”

haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber