La Palma Adası nerede, hangi ülkede? La Palma Adası’nda yanardağ felaketi sürüyor!

La Palma Adası ile ilgili detaylar bugün gündemde yer alan konular arasında. La Palma Adası’nda 19 Eylül’den bu yana aktif olan Cumbre Vieja Yanardağı’ndan çıkan lavların bölgedeki riskleri artırmasıyla 800 kişinin daha evlerinden tahliye edildiği açıklandı.

LA PALMA ADASI NEREDE, HANGİ ÜLKEDE?

İspanya’nın güneybatısındaki Kanarya Adaları grubundan La Palma’daki yanardağ aktif duruma geçti. La Palma aynı zamanda San Miguel de La Palma 706 km2lik bir alana sahiptir. Kanarya Adaları’nın en büyük beşinci adasıdır. Toplam nüfusu 86,000’dir. Bunun 18,000’i başkent Santa Cruz de la Palma’da ve yaklaşık 20.000 Los Llanos de Aridane’de yaşamaktadır. La Palma’nın Kaliforniya’daki El Dorado Hills’le kardeş şehir statüsü vardır. Haberler.com okumaya devam edin. Sizlere en doğru bilgileri tarafsız şekilde iletiyoruz.

LA PALMA TARİHİ

Avrupa kolonizasyonu zamanında, Kanarya Adalarının yerlileri Canarians yaşıyordu. Bu kültürün ana kalıntıları, mağara konutları, esrarengiz petroglifleri ve dağlar boyunca döşeli taş yollardır. İspanyolların La Palma’yı işgal etmesinden sonra, yerli Kanaryalılar ya öldürüldüler, ya köleliğe satıldılar ya da İspanyol nüfusuna asimile olarak yok oldular. Kanarya Adalarının Fenikeliler ve Yunanlar tarafından bilindiği düşünülmektedir.1404 yılında İspanyollar adaların fethine başladı. La Palma’daki ilk iniş 1405’te gerçekleşmesine rağmen, yerli halkın son direnişi kırılana kadar 1493 yılına kadar soykırım devam etti. La Palme adasının fethi eden kumandan Alonso Fernández de Lugo’dur. La Palma’daki yerleşimler, önümüzdeki iki yüzyılda Yeni Dünya’ya giden yolda bir ticaret merkezi olarak adanın zenginleşmesine neden oldu.

LA PALMA ADASI HARİTADAKİ YERİ

LA PALMA YANARDAĞI

Tüm Kanarya Adaları gibi, La Palma da başlangıçta deniz altı volkanik aktivitelerle oluşmuştur. La Palme Kanarya Adaları’nın volkanik olarak aktif olan Tenerife ile birlikte, 3-4 milyon yıl önce kurulmuştur. Tabanı deniz seviyesinden yaklaşık 4,000 m (13,123 ft) aşağıdadır ve deniz seviyesinden 2,426 m (7,959 ft) yüksekliğe ulaşmaktadır.

haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber