Son Eklenenler
Home / Dünya / Libya'da Trablus'u savunma seferberliğine katılan kent sayısı 10'a yükseldi

Libya'da Trablus'u savunma seferberliğine katılan kent sayısı 10'a yükseldi

Tunus sınırındaki Amazig kökenli Nalut kenti Askeri Meclisi ve kent devrimcileri tarafından yapılan açıklamada, vatanın savunulacağı ve uluslararası tanınırlığa sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) destek verileceği ifade edildi.

Başkent Trablus’un müdafaası konusunda hiçbir gücün kendilerini yıldıramayacağının belirtildiği açıklamada, Birleşmiş Milletler’den (BM) Libya halkının demokratik ve sivil bir devlette yaşaması için üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi istendi.

Libya’nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri Hafter, başkent Trablus’u ele geçirmek için 4 Nisan’da saldırı emri vermiş, bunun üzerine uluslararası meşruiyete sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) birlikleri de karşı operasyon başlatmıştı.

Darbeci General Hafter, son olarak 12 Aralık’ta Trablus’a yönelik “Belirleyici Savaş” adıyla yeni bir saldırı talimatı vermişti. Hafter’in saldırı emri karşısında ülkenin batısında Misrata başta olmak üzere 9 kentte seferberlik ilan edilmişti.

Kaynak: AA

Check Also

ABD'de azil soruşturmasında ifade veren Vindman görevden alındı

Alexander Vindman’ın avukatı David Pressman, yaptığı açıklamada, “Vindman, doğruyu söylediği için görevinden alındı. Doğruluk, Vindman’ın …