Son Eklenenler
Home / Dünya / Libya'da UMH'den BMGK'ya 'Hafter karşısında acziyet' eleştirisi

Libya'da UMH'den BMGK'ya 'Hafter karşısında acziyet' eleştirisi

Libya’da uluslararası tanınırlığa sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) Dışişleri Bakanı Muhammed Seyyale, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) bir mektup gönderdi.

“BMGK’nın acziyetine anlam veremiyoruz”

Burkan el-Gadab Operasyonu Basın Merkezince yayımlanan, Hafter’in saldırılarıyla ilgili gönderilen mektupta Seyyale, Hafter güçlerinin, Ez-Zaviye ve Tacura’da sivillere yönelik saldırılarıyla insanlığa karşı suç işlediklerini belirtti.

Seyyale, mektupta “BMGK’nın, Hafter güçlerinin sivillere ve kamu tesislerine yönelik saldırıları karşısındaki acziyetine anlam veremiyoruz” ifadesini kullandı.

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Fatou Bensouda’ya da mektup gönderen Seyyale, Hafter güçlerinin, Zaviye kentindeki Uygulamalı Mühendislik Enstitüsüne düzenlediği saldırıyla daha önce işlediği savaş suçlarına bir yenisini daha eklediğini belirtti.

Seyyale, Hafter’in işlediği suçlarla ilgili soruşturma açılması ve faillerinin uluslararası yargı önünde cezalandırılması için gerekli önlemlerin alınması çağrısında bulundu.

Hafter’in saldırıları

Burkan el-Gadab Operasyonu Basın Merkezinden yapılan açıklamada, Hafter milislerine ait uçakların, Zaviye kentindeki Uygulamalı Mühendislik Enstitüsüne saldırı düzenlediği duyurulmuştu.

Hafter güçlerinin, geçen salı günü Tacura bölgesine düzenlediği saldırıda da 4 kişinin öldüğü, 6 kişinin yaralandığı açıklanmıştı.

Hafter, 4 Nisan’da Trablus’u ele geçirmek için birliklerine saldırı emri vermiş ve 48 saat içinde başkentin kontrolünü ele geçireceklerini iddia etmişti. Bunun üzerine UMH birlikleri de Burkan el-Gadab Operasyonu’nu başlatmıştı.

Kaynak: AA 

Check Also

ABD'de azil soruşturmasında ifade veren Vindman görevden alındı

Alexander Vindman’ın avukatı David Pressman, yaptığı açıklamada, “Vindman, doğruyu söylediği için görevinden alındı. Doğruluk, Vindman’ın …