Son Eklenenler
Home / Dünya / Libya'daki darbeci Hafter güçleri Zaviye kentini bombaladı: 2 ölü

Libya'daki darbeci Hafter güçleri Zaviye kentini bombaladı: 2 ölü

Libya Zaviye Eğitim Hastanesinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Hafter milislerine ait uçakların, Zaviye kentini rastgele hedef aldığı belirtildi. Saldırı sonucu 2 sivil yaşamını yitirdi, 8’i yaralandı, yaralıların durumu ise ağır.

Libya’daki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ise saldırının ardından yaptığı açıklamada, darbeci Hafter güçlerinin Zaviye kentinde bir eczane ile dükkanları hedef aldığını duyurdu. Açıklamada, saldırıda yaralanan ve yaşamını yitirenler arasında kadın ve çocukların olduğu belirtildi.

Zaviye, darbeci Hafter’in saldırı emrine karşılık Trablus’u korumak için seferberlik ilan edilen kentler arasında yer alıyor. Ülkenin doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter, 12 Aralık Perşembe günü başkent Trablus’un merkezine yeni bir saldırı başlattıklarını duyurmuştu. 

Hafter, 4 Nisan’da da Trablus’u ele geçirmek için birliklerine saldırı emri vermiş ve 48 saat içinde başkentin kontrolünü ele geçireceklerini iddia etmişti.

Bunun üzerine Libya’da uluslararası meşruiyete sahip UMH birlikleri de Burkan el-Gadab Operasyonu’nu başlatmıştı.

Kaynak: AA 

Check Also

ABD'de azil soruşturmasında ifade veren Vindman görevden alındı

Alexander Vindman’ın avukatı David Pressman, yaptığı açıklamada, “Vindman, doğruyu söylediği için görevinden alındı. Doğruluk, Vindman’ın …