Son Eklenenler
Home / Dünya / Lübnan'da binlerce gösterici Beyrut'ta toplandı

Lübnan'da binlerce gösterici Beyrut'ta toplandı

Lübnan’da 29 Ekim’de istifa eden hükümetin yerine gelecek yeni kabineyi oluşturma görevini vermek üzere Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın yarın parlamenterlerle istişarelere başlaması bekleniyor.

İstişareler sonucunda mevcut Başbakan Saad el-Hariri’nin görevlendirileceği konuşulurken yeni hükümetin teknokratlar veya tekno-siyasi olacağına dair konuların siyasi partiler arasındaki tartışmaları sürüyor.

Buna karşı binlerce kişi, başkentin merkezindeki parlamento binasının önünde toplanarak, yönetimdeki siyasi partiler ve liderler aleyhine çeşitli sloganlar attı.

“Göstericiler, barışçıl eylemlerine devam etsin”

Lübnan İç Güvenlik Güçleri Genel Müdürü Tümgeneral İmad Osman, Şehitler Meydanı’nda kısa açıklama yaptı.

Barışçıl gösterilerin yasalarla korunan bir hak olduğuna işaret eden Osman, “Bizim sorumluluğumuz, şiddeti engellemektir. Göstericiler, barışçıl eylemlerine devam etsin, biz de onları korumaya devam ederiz” diye konuştu.

Dün gece Şehitler Meydanı’ndan parlamento binasına yürümek için bariyerleri aşmaya çalışan protestocular ile güvenlik güçleri arasında gerginlik çıkmıştı.

Güvenlik güçlerinin kullandığı göz yaşartıcı gaz bombalarına karşı göstericilerin taşlarla karşılık verdiği gerginlik sonucu iki taraftan onlarca kişi yaralanmıştı.

Gösteriler istifa getirdi

Lübnan’da 17 Ekim’de ekonomik durum ve vergilere karşı başlayan protestolar, Başbakan Hariri’nin istifasına yol açmıştı. Gösterilere 13 gün direnen Hariri, 29 Ekim’de istifasını sunmak zorunda kalmıştı.

Ülke genelinde protestolarını sürdüren göstericilerin, iç savaşın sona erdiği 1990’dan bu yana yönetimi paylaşan siyasi partilerin oluşturduğu kabine yerine teknokratlardan oluşan bağımsız ve küçültülmüş bir hükümet kurulması, erken seçime gidilmesi ve yolsuzluğa bulaşan yöneticilerin yargılanması talepleri bulunuyor.

Kaynak: AA 

Check Also

ABD'de azil soruşturmasında ifade veren Vindman görevden alındı

Alexander Vindman’ın avukatı David Pressman, yaptığı açıklamada, “Vindman, doğruyu söylediği için görevinden alındı. Doğruluk, Vindman’ın …