Maracaibo Gölü nerede, hangi ülkede?

Dünyanın en çok yıldırım düşen yeri olarak bilinen Maracaibo Gölü düşen yıldırımlar nedeniyle gece saatlerinde bile gündüz gibi aydınlık olabiliyor. Doğaseverleri kendisine çeken eşsiz göl manzarası ile büyülerken, yıldırımları ile de korkutuyor.

MARACAİBO GÖLÜ NEREDE, HANGİ ÜLKEDE?

20-36 milyon yaşı ile dünyanın en eski göllerinden biri olan Maracaibo Gölü hafif tuzlu bir körfez gölü olarak biliniyor.

Venezuela’da 09°48′57″K 71°33′24″B koordinatlarında bulunur. Tablazo Boğazı (55 km) ile kuzey ucundan Venezuela Körfezi’ne bağlanır. Birçok nehir tarafından beslenir. En büyük besleyici nehri ise Catatumbo Nehri’dir. Yaygın olarak körfez veya lagün yerine göl olarak kabul edilir. 13.210 km ² alanı ile Güney Amerika’nın en büyük gölü durumundadır.

Yılın 260 günü yağmur alan bölgede yağmurların en yoğun olduğu dönemde dakikada 28 yıldırım düştüğü gözlemlenmiş. Yılda kilometre kare başına 250 yıldırım ile Guiness Rekorlar Kitabı’na da giren göl dünyanın en çok yıldırım düşen yeri olma özelliğini elinde tutuyor.

haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber