Merak edildi: Yeni Dünya Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Muşmula (Malta Eriği) Nasıl Tüketilir, Ne İşe Yarar?

Yeni Dünya Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Hastalıklardan koruyan yeni dünya meyvesi vücudun bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Anti- kanser potansiyeline sahip olan yeni dünya meyvesi gastrointestinal sağlığı da iyileştiriyor. Görme sağlığına faydası olan yeni dünya meyvesi bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Solunum sistemini rahatlatan bu meyve dolaşımı arttırırken kan basıncını da düşürüyor.

Potasyum açısından zengin olan yeni dünya meyvesi beynin kılcal damarlarına artan kan akışı nedeni ile beyin güçlendirici olarak bilinmektedir. Yeni dünya meyvesi balgam söktürücü olduğu için soğuk algınlığı ve diğer tüm solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Özellikle de doğru yöntemler ile demlenen yenidünya çayı balgam söktürücü olarak kullanılıyor.

Muşmula (Malta Eriği) Nasıl Tüketilir, Ne İşe Yarar?

Halk arasında yeni dünya olarak da bilinen malta eriği meyve olarak tüketilebilir. İnsan sağlığına pek çok yararı olan bu meyve özellikle A vitamini açısından da oldukça zengindir. Gülgiller ailesine ait olan malta eriğinin ana yurdu Japonya’dır. Japonya’dan dünyaya yayılan bu meyve özellikle Akdeniz ve Avrupa ülkelerinde de yetişir. Ağaçta yetişen malta eriği yeşil bir renge sahiptir. BU meyve olgunlaştıkça sarı renge dönmektedir.

Ekşi ve tatlı karışık bir tada sahip olan malta eriği içerisinde çekirdekler bulunur. Bu meyve yıkandıktan sonra etli kısmı yenilebilir. Meyvenin içindeki çekirdekler kaynatılıp suyu tüketildiği takdirde mide asidini düzenleyerek sindirimi rahatlatır. Küçük armuda benzeyen bu meyve salata, reçel, şeker şurubu ve marmelat yapımında da rahat bir şekilde kullanılır. Malta eriği iyice yıkandıktan sonra tüketilmelidir.

Malta Eriğinin Sağlığa Yararları Nelerdir?

– Malta eriği düşük kaloriye sahip olduğu için lif ve pektin açısından da zengindir. Bu meyve düzenli tüketildiğinde besinlerin daha rahat dışkılanmasını sağlar.
– Malta eriği kolon kanseri gibi hastalıkların da önüne geçmektedir.
– İçeriğindeki A vitamini sayesinde malta eriği göz sağlığını korur. Ayrıca bu meyve vücudun ihtiyacı olan vitamin ihtiyacının yüzde ellisini karşılar. Malta eriği yüksek miktarda antioksidan içerdiği için gözdeki virüsleri de engeller. Ayrıca göz içindeki vitamin seviyesini de dengeler.
– Malta eriği kan şekerini de düzenlemektedir. Bu sayede diyabet hastalığına yakalanma riski azaltılır. Uzmanlar tarafından kan şekeri yüksek olan kişilere malta eriği tüketmeleri öneriliyor. Malta eriği yaprakları ve ya çekirdekleri kaynatılarak çaylar hazırlanabilir. Malta eriğinin çekirdeği insülin ve glikoz seviyelerini dengeler.

Yeni Dünya Meyvesi İle İlgili Merak Edilenler

Yeni dünya meyvesi kil topraklarda yetiştiği için demir ve bakır bakımından oldukça zengindir. Bu meyve demir kan hücrelerini arttırır. Demir eksikliği olan kişiler mutlaka bol bol yeni dünya meyvesi tüketmeliler. Bağışıklık sistemini de güçlendiren yeni dünya meyvesi demir eksikliğini de gidermektedir. Malta eriği yaprağı ve çekirdeklerinden hazırlanan çaylar genel olarak boğazdaki enfeksiyonları da temizlemektedir.

Güçlü bir balgam söktürücü olan yeni dünya meyvesi akciğerlerdeki virüsleri de söker. Günümüzde kronik uykusuzluk sorunu çeken kişilerin mutlaka yeni dünya meyvesi tüketmeleri gerekir. Rahat bir uyku uyumak için de gece yatmadan önce en az 3 tane malta eriği tüketilmelidir. K vitamini açısından da zengin olan yeni dünya meyvesi kemik ve kas sağlığını korumaktadır. Özellikle ileri yaşlarda görülen kemik erimesi de önlenir.

 

haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber