Home / Kültür Sanat / Milli Dayanışma Kampanyası'na destek büyüyor

Milli Dayanışma Kampanyası'na destek büyüyor

İstanbul Süryani Kadim Vakfı ile İstanbul Rum Patrikliği, Milli Dayanışma Kampanyası için bağışta bulundu. 

İstanbul Süryani Kadim Vakfı’ndan 100 bin liralık bağış

İstanbul Süryani Kadim Vakfı, Twitter hesabından destek ile ilgili açıklama yaptı. 

Açıklamada şöyle denildi: 

“Cumhurbaşkanımızın COVID-19 salgını nedeniyle başlattığı kampanyaya, İstanbul Süryani Kadim Ortodoks Metropolitliği ve Vakfı adına 100 bin lira bağışla destek veriyoruz. Salgının bir an önce bitmesi için dua ediyor, vefat edenlere Allah’tan rahmet, hastalara acil şifalar diliyoruz.” 

İstanbul Rum Patrikliği’nden 300 bin liralık destek

İstanbul Rum Patrikliği’nden yapılan açıklamada, Ortodokslarının dini merkezi durumundaki İstanbul Rum Patrikliği’nin yeni tip koronavirüs salgın krizinin dünyada etkili bir biçimde devam ettiği bu dönemde Ortodoks Hıristiyan alemi başta olmak üzere, istisnasız tüm insanlığın huzurunda üstün sorumluluk duygusuyla durumu yakından takip ettiği belirtildi. 

Tüm toplumun muhafazası amacıyla herkesin evinde kalması, lüzumsuz dışarı çıkmaması tavsiyesinde bulunulan açıklamada, “Yardıma muhtaç olanların imdadına fevkalade gayret sarf ederek yetişen, pandemi ile yüz yüze mücadele ederek görevlerini tüm zorluklara rağmen fedakarca yerine getiren sağlık çalışanlarını tebrik ediyor, teşekkürlerimizi sunuyoruz” denildi. 

“Patrik Bartholomeos Rabb’imize dua etmektedir”

Açıklamada, “Biz Bize Yeteriz Türkiyem, sloganı altında Sayın Cumhurbaşkanımızın başlatıp öncülük ettiği Milli Dayanışma Kampanyası’na tam destek vermenin yanı sıra 1 Nisan’da Ziraat Bankası’ndaki hesaba Patriklik ile Rum Cemaati adına 300 bin liralık bağışta bulunulmuştur. Bu kampanyanın amacına ulaşacağından hiçbir kuşkumuz yoktur” ifadelerine yer verildi. 

Fener’deki Patriklik Katedrali ve Aya Yorgi Kilisesi’nde ayinler, ibadetler ve dini törenlerin halkın katılımına kapalı olduğu ve COVID-19’a karşı tüm önlemlerin alınmış şekilde icra edildiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bugüne dek toplumlar arasında anlayış ve dayanışma, çevrenin korunması ve global barışın tesisi için çalışmalarına durmaksızın devam eden Patrik Bartholomeos, gerçekleşen ibadetler esnasında tüm sıkıntıların ve acıların son bulması, Kovid-19 virüsüne karşı Türk devletinin verdiği üstün mücadelenin en kısa süre içinde başarıyla sonuçlanması ve bütün dünyanın en yakın zamanda tam sağlık ve sıhhatine kavuşması için Rabb’imize dua etmektedir.” 

Merkez Bankası’ndan 100 milyon lira

Kampanyaya bir destek de Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan (TCMB) geldi.

Merkez Bankası’nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında Merkez Bankası olarak #BizBizeYeterizTürkiyem Milli Dayanışma Kampanyası’na 100 Milyon TL ile katılıyoruz” denildi. 

İstanbul Rum Patrikliği
İstanbul Rum Patrikliği

Check Also

Kronik hastalığı olan yaklaşık 9 bin kişiye nakdi yardım

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Kronik hastalık yardım programımız kapsamında tüberküloz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir