Muharrem ayı oruç tutma açma saatleri 11 Ağustos 2021! Muharrem ayı orucu ne zaman tutulur? Muharrem Ayı faziletleri! Muharrem ayı iftar sahur saatleri!

Muharrem ayının gelmesiyle birlikte pek çok konu araştırılıyor. Muharrem ayında yapılacak ibadetler sorgulanıyor. İşte Muharrem ayı oruçları hakkında bilgiler…

Muharrem ayı orucu ne zaman tutulur?

Muharrem Ayı orucu hicri takvime göre muharrem ayının ilk 10 günü tutulur. Muharrem ayının 1. günü 9 Ağustos’tur ve Pazartesi günü oruç tutulur. 18 Ağustos Çarşamba günü 10. gün tamamlanır ve aşure günü gerçekleşir.

Muharrem ayı faziletleri nelerdir?

“Muharrem” hürmet edilen anlamındadır. Bu ay, Hz. Peygamber (s.a.s.) tarafından Allah’ın ayı diye nitelendirilmiştir (Müslim, Sıyâm, 202; Ebû Dâvûd, Savm 55; Tirmizî, Savm, 40). Bu niteleme Muharrem ayının faziletine, ilahî feyz ve bereketinin bolluğuna işarettir.”

Muharrem orucu hicri takvime göre muharrem ayının ilk 10 günü tutulur. Dini günler takvimine göre Muharrem ayının 1. günü 9 Ağustos 2021 Pazartesi günü olacak. 18 Ağustos 2021 Çarşamba günü Muharrem ayının 10 günü tamamlanmış olacak bu gün aynı zamanda aşure günü olarak idrak edilecek.

“Resûlullah (s.a.s.) bir hadisinde şöyle buyurmuştur: “Ramazan’dan sonra en faziletli oruç, Allah’ın ayı olan Muharrem’de tutulan oruçtur. Farz namazlardan sonra en faziletli namaz da gece namazıdır.” (Müslim, Sıyâm, 202-203; Ebû Dâvûd, Savm, 55; Tirmizî, Savm, 40)

Muharrem ayı oruç açma saatleri

Muharrem ayı oruç açma saatleri Diyanet İşler Başkanlığı’nın namaz vakitleri sayfasından takip ediliyor. 

Muharrem Ayı iftar saatleri hakkında bilgiler için tıklayınız

haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber