Pire ısırığı nasıl olur ve nasıl geçer?

Asalak bir böcek türü olan pire yaşayıp, çoğalabilmek için kana ihtiyaç duyar. Üzerine yerleştiği insan ya da hayvanın kanını emer. Dolayısıyla pire sadece size değil evcil hayvanınıza çok daha hızlı bulaşır ve yayılır. İnsana geçişi de genelde kedi ve köpekten olur. Bu nedenle mutlaka evcil hayvanınızı dış parazitlere karşı aşılatmalı ya da pire tasması kullanmalısınız. Pire ısırırken ağzındaki salgıyı vücuda verir, sonra iğnesi ile vücuttan kan çeker.

Pire ısırığı vücutta küçük kabarıklara sebep olur. Isırığın olduğu bölge yoğun bir şekilde kaşınır. Özellikle bebeklerde önlem alınmadığı takdirde çok ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.

Eğer sizi bir pire ısırdıysa öncelikle, kabartının olduğu bölge sabunla yıkanmalı ve bol su ile durulanmalıdır. Ardından şişkinliği azaltmak için pamuk üstüne döktüğünüz birkaç damla amonyağı uygulayabilirsiniz. Şişliğin üzerine buz koymak da acıyı hafifletecektir. Amonyaklı pamuk ile ısırılan bölgeyi temizlemek,  arı, sivrisinek gibi böcek ısırıklarında da etkili bir yöntemdir.

haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber