Poplin Kumaş Nedir, Özellikleri Nelerdir? Poplin Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Geçmişte yoğun olarak ipek iplikler ile üretimi sağlanırken bugünlerde hem günlük olarak hem de ünlü nitelikteki markaların el atmış olduğu bir kumaş şekline gelmektedir. Bunun sebebi kumaşın yapı itibari ile sağlam ve çok yönlü olmasıdır. Eskilerden bugüne kadar değişik alanlarda farklı işçilik alanlarından geçmiştir ve bugünde popülerliğini hala koruyabilen bir kumaş olarak karşımıza çıkmaktadır.

 Poplin Kumaş Nedir?

 Geleneksel manasa poplin kumaş ince olan ipek çözgü ipliklerinin kullanılması ile elde edilen düz bir dokuma konumundayken artık 0 pamuktan üretilmektedir. Bu durum kumaşı hafif kılsa dahi kumaş yine de kuvvetinden bir şey kaybetmemektedir.

 Poplin kumaşın öbür katkı maddeleri ise poliblend, yün, suni ipek, saten veya ipektir. Ancak esasında poplin kumaş hep aynı kalmaktadır. Ev tekstilinde özellikle de nevresim takımlarının yapımı için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bunun beraberinde yaz ayları için uygun olan gömlek yapımında da sıklıkla kullanılmaktadır.

 Poplin Kumaşın Özellikleri Nelerdir?

 Poplin kumaşın birçok niteliğinden bahsetmek mümkündür. Bu özellikler şu şekilde sıralanmaktadır:

Poplin kumaş esasen 0 pamuk ve ipek gibi olan malzemelerden üretilmektedir.

Sık ve ince dokunuşlu olmaktadır.

Çözgüde ve atkıda çok sık kullanılmaktadır.

Esnektir ve emici niteliği bulunmaktadır.

Kolay kolay lekelenmemektedir.

İnce yapısına karşın sıcak tutmaktadır.

Dayanıklı ve kuvvetlidir.

Kolay kırışmamaktadır.

Ağırlık yapmamaktadır ve hafiftir.

Poplin Kumaş Nerelerde Kullanılır?

 Poplin kumaş türü genel olarak gömleklerden başlayarak, ceketlere, eteklere ve pantolonlara kadar pek çok giyim için hem rahat olan hem de bir hayli şık bir seçim olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte tişört, trençkot, abiye giysi, kışlık kıyafetler; çarşaf, masa örtüsü, nevresim takımlarında kullanılmaktadır ve bu nitelikleri ile beraber çok yönlü bir kumaş grubuna girmektedir. Poplin kumaş hem gündelik açıdan hem resmi nitelikteki kıyafetlerde kullanılabileceği gibi aynı zamanda ev tekstili ürünlerinin içerisinde de kullanılabilmektedir. Tüm bu özellikler poplin kumaşa olan talebi artırmaktadır.

 

haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber