Python programlama dili hızlıca tırmanıyor

Ünlü araştırma platformu IEEE Spectrum bu programlama dili için dünyanın en popüleri ifadesini kullanıyor. Ancak başka araştırma platformları ve yazılım mimarları ise onu 2. sırada görüyor. Genel olarak listeye bakıldığında python mutlaka ilk 3 arasında yer alıyor. Üstelik 2021 yılında popülerliğini çok daha fazla artırdı.

Bu programlama dili birçok alanda kullanım imkanı sunuyor. Sadece veri bilimi alanında değil aynı şekilde Linux işletim sistemlerinde çok aktif bir şekilde tercih ediliyor. Hatta şu sıralar Microsoft bile linux işbirliği nedeniyle python kullanımına ağırlık verebilir.

Makine öğrenimi konusunda python en fazla tercih edilen dil olarak karşımıza çıkıyor. Bildiğiniz üzere Facebook ve diğer birçok sosyal medya şirketi makine öğrenimine ağırlık veriyor. Eğer bu tür şirketler makine öğrenmesi sağlamak istiyorsan mutlaka python ile işbirliği yapmak zorunda. Hatta Tesla otonom sürüşler için yine bu yazılım dilinden faydalanacak.

Eylül 2021’deki en iyi 10 programlama dili C, Python, Java, C++, C#, Visual Basic, JavaScript, Assembly dili, PHP ve SQL olarak sıralanmıştı ve takdir görmüştü. Önümüzdeki aylarda python etkisini daha fazla arttırabilir. Gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

 

haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber