Rüstem Paşa Camii Nerede, Nasıl Gidilir? Rüstem Paşa Camii Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Rüstem Paşa Camii Nerede?

Rüstem paşa camii İstanbul’un Fatih ilçesinde yer almaktadır. Fatih ilçesinin tarihi semti olan Tahtakale semtinde yer alan bir camisidir. Rüstem Paşa camii kolay bir lokasyonda bulunmakta olup Hasırcılar çarşısında bulunmaktadır.

Nasıl Gidilir?

Rüstem paşa camiine ulaşım çok kolaydır. Çünkü tam olarak tarihi yarımadanın ortasında ve merkezinde yer almaktadır. İstanbul’un Fatih ilçesinde yer aldığından dolayı bu tarihi camiye şehir dışından da gelmek mümkündür. Bunun için pek çok alternatif yol bulunmaktadır. İlk olarak şehir dışından gelecek olan ziyaretçiler için hava yolu ve kara yolu ile ulaşarak bu tarihi camiye ulaşabilirsiniz. İstanbul havalimanına uçuş gerçekleştirdikten sonra havalimanının transit araç kiralama hizmetlerinden faydalanarak araba kiralayabilir ve yaklaşık olarak havalimanından 1.30 dakika gibi sürede bu tarihi camiye ulaşım sağlayabilirsiniz.

İstanbul’un Anadolu yakasından gelecek ziyaretçiler için ise ilk olarak Tavşantepe-Kadıköy metro hattını kullanarak ayrılık çeşmesi durağında inin. Daha sonra buradan Marmaray hattını kullanarak Sirkeci durağında inin. Sirkeci durağında indikten sonra yürüme mesafesi ile birlikte bu tarihi camiye ulaşım sağlayabilirsiniz. Rüstem paşa camiye bir diğer ulaşım şansı ise Marmaray hattıdır. Marmaray hattı ile tek vesait bir şekilde ister Avrupa yakası isterseniz de Anadolu yakasında olun tek vesait ile ulaşım sağlayabilir Sirkeci durağında inerek doğrudan bu camiye ulaşabilirsiniz.

Rüstem Paşa Camii Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Rüstem paşa camii Kanuni Sultan Süleyman döneminde inşa edilmiş camileri ile bilinmektedir. Rüstem paşa camii günümüzde halen daha etkin olarak hizmet vermektedir. Mimar Sinan tarafından inşasına 1561 yılında başlanan bu cami yaklaşık olarak 2 yılda tamamlanmıştır. 1563 yılında inşası tamamlanmış olan bu cami tek minare usulü ile inşa edilmiştir. Bu caminin önemli bir mimari özelliği iki yandan merdiven ile çıkılmasıdır.

Dikdörtgen mimari tarzı ile inşa edilen bu tarihi cami dört fil ayağına oturtulmuş sütunları ve kubbesi ile inşa edilmiştir. Caminin kubbe etekleri ise çini süslemeleri ile süslenmiştir. Osmanlı çini sanatının en güzel örneklerini bu camide görebiliriz. Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı olan Mihrimah Sultan, kocası için bu camiyi yaptırmaya karar vermiş ve bu durumu babası ile paylaşarak bu cami inşa ettirilmiştir.

 

haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber