Sakız Adası Nerede? Sakız Adası’na Nasıl Gidilir? Sakız Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sakız Adası Nerede?

Sakız Adası, Yunanistan’ın Ege Denizi’nde yer alan bir ada olarak bilinmektedir. Bu adanın her sene milyonlarca kişi tarafından ziyaret edildiği görülmektedir. Adanın etkileyici bir yapısı olması ve çeşitli aktiviteler sunması insanların ilgi duymasına neden olmaktadır.

Sakız Adası’nın bulunduğu konum Ege Denizi’nde Çeşme’nin tam karşısına denk gelmektedir. Çeşmeye giden herkesin bu adayı mutlaka görmesi gerekmektedir.
Ege Denizi’nde bulunan Sakız Adası, Karaburun Yarımadası’na oldukça yakındır.

Sakız Adası, Türkiye kıyılarına sadece 8 kilometre mesafede yer almaktadır. Adanın doğusunda İzmir, kuzeyinde Midilli ve güneyinde ise Ege Denizi bulunmaktadır. Bulunduğu eşsiz konumdan dolayı adanın büyük bir ilgi gördüğü söylenebilir.

Sakız Adası’na Nasıl Gidilir?

Sakız Adası’na gitmek için havayolu veya denizyolu kullanılabilir. Sakız Adası’na Türkiye’den gitmek isteyenler için en kolay yol Çeşme’dir. Çeşmeye ulaşan kişilerin Sakız Adası’na geçmeleri oldukça kolay olmaktadır. Adaya ulaşım için feribot seferleri yapılmaktadır. Bu feribot seferlerine katılarak Sakız Adası’na kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

Sakız Adası’na gitmek için diğer bir yol ise Yunanistan tarafıdır. Atina’dan düzenli olarak adaya seferler düzenlenmektedir. Ayrıca Rodos, Limnos ve Samos gibi Yunan adalarından uçuşlar yapılmaktadır. Bu uçuşlar ile Sakız Adası’na ulaşım sağlanmaktadır. Çoğu kişi Sakız Adası’nı he sene ziyaret etmektedir. Çünkü adanın çok huzurlu ve keyifli bir ortamı bulunmaktadır.

Sakız Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sakız Adası’nın sahip olduğu çeşitli özellikler bulunmaktadır. Bu özellikler ile en çok tercih edilen Yunan adaları arasına girmeyi başarmıştır.

– Sakız Adası ‘Chios’ ismi ile bilinmektedir.
– Ada, Çeşme’nin tam karşısında yer almaktadır.
– Sakız Adası’na bağlı olan Oinusses ve Psara adaları bulunmaktadır.
– Sakız ağaçları ile ünlü olan adanın damla sakızı üretimine ciddi bir katkısı olmaktadır.
– Sakız Adası’nın turizm potansiyeli oldukça fazladır. Adada oldukça ilgi çeken bir doğa, eşsiz kumsallar, çeşitli aktiviteler ve konaklama imkanları bulunmaktadır.
– Sakız Adası’nda Akdeniz iklimi etkili olmaktadır. Yazları sıcak ve kuraktır. Ekim ve Kasım ayları ise genellikle yağışlı geçmektedir.

Sakız Adası’nda Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Arkeoloji Müzesi

Denizcilik Müzesi

Sakız Adası Kalesi

Koyun Adası

Balık Adası

Agia Markella Manastırı

Olympi Mağarası

Sakız Adası, zengin bir tarihe ve eşsiz doğal güzelliklere sahiptir. Bu adada ve çevresinde mutlaka görülmesi gereken yerler bulunmaktadır. Dinlenmek, eğlenmek ve keyifli bir tatil yapmak isteyen herkes Sakız Adası’nı tercih edebilir.

 

haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber