Son dakika: Aşılama kaç yaşa indi? 12 yaş ve 15 yaş üstü koronavirüs aşısı olabilecek mi? İşte yeni karar!

Aşılama süreciyle ilgili bugün 4 farklı karar daha alındı. İlk olarak PCR testi pozitif olan kişiler yani koronavirüse yakalanmış olan kişilerin aşılanması 3 aydan 1 aya indirildi. Daha sonra bazı ülkelerin çift doz Biontech’i kabul etmesi nedeniyle 4. doz aşı hakkı tanındı. Alınan kararlardan ikisi ise aşılama yaşı ile ilgili oldu.

AŞILAMA KAÇ YAŞA İNDİ? 12 YAŞ ÜSTÜ VE 15 YAŞ ÜSTÜ AŞI OLABİLECEK Mİ?

Sağlık Bakanlığı aşılama takvimine 12 yaş üstü kronik hastalığı olanlar ile 15 yaş üstündeki tüm kişileri dahil etti. Buna göre 15 yaş üstündeki herkes ve 12 yaş üstünde kronik hastalığı bulunanlar aşı randevusu alarak aşılarını olabilecekler.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası ”Ülkemizde Yüksek Öğretim Kurumlarına kayıt yaptıracak 18 yaşından küçük kişiler de aşı talebinde bulunabiliyorlar. Yurtdışına eğitime giden ve ilgili ülke kuralları gereği aşı olması gereken ancak ülkemizdeki yaş sınırının altında kalan çocuklarımızın, velilerinin müracaatı halinde aşıları yapılabiliyor. E-Nabız web sayfasından girerek veliler çocukları için aşı talebinde bulunabiliyor. Bununla birlikte 12 yaşından büyük ve kronik hastalığı olan çocuklarımız için de aşı tanımlaması yapılmış durumdadır.” dedi. 

AŞI RANDEVUSU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ…

haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber