Home / Gündem / Taşova Çiçek Bamya

Taşova Çiçek Bamya

Çiçek bamyası, halk arasında bilinen adıyla kuru bamyadır. C vitamini içermesi sebebiyle, başta sindirim sistemi hastalıkları ve bağışıklık sorunları olmak üzere pek çok konuda takviye edici bir gıda niteliği taşır. Bunun yanında yorgunluk belirtilerinin en aza indirgenmesi adına bu bitkiden faydalanmak mümkündür. Bamya, tam bir sağlık deposudur.

Besin değeri ve lezzeti göze alınırsa, pahalı ama fiyatına da değen bir üründür. Özellikle yüksek bölgelerde, bakı faktöründen yararlanılarak ekilir. Sofraya getirilene kadar oldukça meşakkatli işlemlerden geçirilir ve bu süreçte asla vitamin değerlerinde bir eksiltme yaşamaz. Bamya, buzlukta, ipte kurutularak ya da konserve edilerek saklanabilir. Kışlık olarak sofralarınıza getirilir.

Türkiye’de çiçek bamya en çok Amasya’nın Taşova ilçesinde ekilmektedir. Çiçek bamyanın ekimi için en uygun zaman dilimi Nisan ayı sonu ya da Mayıs başlangıcıdır. Bamya, ilkbaharın son demlerinde, kendini olgunlaştırabilen ve arıların da desteğiyle tohumlarını dağıtan bir bitkidir. Bamyanın ortalama sonbahar başlangıcına kadar hasadı devam eder. Hasat edildikten sonra, ipe dizilerek ve bir miktar güneşte bekletilerek, satışa ve tüketime hazır hale getirilir. Bamya, dayanıklılığı olan bir bitkidir. Özellikle derin dondurucu koşulları altında, yaklaşık altı ay kadar dayanabilir. Oda sıcaklığında ise iyi kurutulması halinde uzun süre dayanacaktır.

Çiçek Bamya Nasıl Tüketilir

Genellikle insanlar zeytinyağlı ya da etli olarak tüketmeyi tercih ederler. Bazı yemeklerde meze niyetine, bazı yemek sofralarındaysa ana yemek niyetine kullanılabilir. Zeytinyağlı yapılan yemekler soğuk olarak da servis edilebilir. Daha etçil bir damak tadınız varsa bamyayı kuzu eti ya da kıyma eşliğinde kullanmanızı öneririz. Porsiyonda alınan kalori, bu durumda biraz yüksek olacaktır. Diyetteyseniz, kesinlikle etli bamya denememelisiniz.

Kuzu Etli Bamya Tarifi

  1. 200/300G Kuzu eti,
  2. 100/150G Bamya,
  3. 5 kaşık tereyağı,
  4. Havuç,
  5. Soğan,
  6. Sirke,
  7. Tuz,
  8. Limon suyu,
  9. Et suyu

Etler, soğan ve havuç eşliğinde yaklaşık beş dakika kavrulduktan sonra, tencereye bol su eklenir ve bamya içine bırakılır. Daha sonra, yağı ve diğer bileşenleriyle birlikte, yaklaşık kırk dakika pişirip, bekletmeden yemeğe geçebilirsiniz. Etli bamyayı kesinlikle ana yemek olarak tercih etmelisiniz. Soğuk serviste, kesinlikle lezzet alamazsınız.

Check Also

Noterlerde normalleşmenin 1 Haziran'da başlaması planlanıyor

Türkiye Noterler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Cin, COVID-19 tedbirleri kapsamında noterliklerde uygulanan yeni çalışma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir