Son Eklenenler
Home / Dünya / Ukrayna Minsk anlaşmalarında revizyon istiyor

Ukrayna Minsk anlaşmalarında revizyon istiyor

Ukrayna Dışişleri Bakanı Vladimir Pristayko, Ukrayna Bağımsız Haber Ajansına (UNIAN) yaptığı açıklamada, Minsk anlaşmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Rusya’nın, Ukrayna’nın kırmızı çizgileri geçmeyeceğini anlamadığını vurgulayan Pristayko, “Rusya, bunu anlamış olsaydı, konuşma şekli ve sonuçlar farklı olurdu. Rusya, yaklaşık 5 senedir aynı pozisyonda kalmaya devam ediyor” dedi.

Pristayko, Ukrayna’nın federalleşmeyeceğine işaret eden, “Ukrayna üniter bir devlet. Bu, Ukrayna Anayasası’nda değişmez madde” diye konuştu.

“Minsk anlaşmaları gerçek dışı”

Minsk anlaşmalarında düzeltmelerin yapılması konusunda ısrar ettiklerine dikkat çeken Pristayko, “Israr ediyoruz fakat Rusya, düzeltmelerin yapılması konusunda herhangi bir rıza göstermiyor. Onlar, ancak anlaşmaların uygun yerlerini okuyor” ifadesini kullandı.

Pristayko, Ukrayna’nın bazı konularda taviz vermeyeceğinin altını çizdi.

Minsk anlaşmalarında herhangi bir değişikliğin olmaması halinde durumun çözülemez noktaya varacağına vurgu yapan Pristayko, “Minsk anlaşmaları gerçek dışı. Anlaşmalarda terminolojik ve kronolojik eksiklikler var. Mesela tarihler eskidi. En azından gerekli adaptasyon değerlendirilebilir. Ayrıca anlaşmaların yeniden yapılandırılması da önemli fakat ne Ukrayna ne Rusya ne de uluslararası toplum Minsk anlaşmalarını tam olarak gözden geçirmeye hazır” dedi.

Kaynak: AA

Check Also

ABD'de azil soruşturmasında ifade veren Vindman görevden alındı

Alexander Vindman’ın avukatı David Pressman, yaptığı açıklamada, “Vindman, doğruyu söylediği için görevinden alındı. Doğruluk, Vindman’ın …